منبع اطلاعاتی مفید
مقالات ، ادبیات ، عکس ، آموزشهای زناشویی ، موارد جنسی و............
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 26 اردیبهشت 1390 توسط . کردستانی | نظرات ()

چقدر سخته كسی رو كه دوستش داری تنهات بذاره و بره .. اونم برای همیشه. آرزو می كنی یه بار دیگه بتونی ببینیش . چشمهای قشنگش رو باز كنه. به روت لبخند بزنه. یه بار دیگه مهربونی هاش رو از نزدیك حس كنی. محبتهاش رو. صفا و خلوصش رو. پاكی و معصومیتش رو. مظلومیش رو. 

چقدر سخته بدن بی روح عزیزترینت رو با دست های خودت غسل بدی . كفن كنی . اونهم بی صدا . اشك بریزی اما آروم آروم . پاره های تنت - كودكان معصومت- هم نظاره گر باشند و چقدر سخته تحمل دیدن ذجه های بی صداشون .

دلت میخواد داد بزنی . گریه كنی . اطرافیانت دلداریت بدن .

سنگ صبورت كه از پیشت پر كشد و رفت . حالا احساس تنهایی میكنی . انگار هیچ كسی تو این دنیا برات باقی نمونده .

هر چقدر هم دلت بزرگ باشه . هر قدر كه پاك و معصوم باشی . هر قدر كه تحملت زیاد باشه . حتی اگه مرد باشی . حتی اگه امام باشی . حتی اگه حضرت علیعلیه السلام باشی . بازم تحملش سخته . خیلی سخت . آخه پاك ترین بانوی عالم و سرور زنان جهانیان ، حضرت فاطمه زهراسلام الله علیها به شهادت رسیده ...

 

"شهادت بزرگ بانوی اسلام ، حضرت فاطمه زهراسلام الله علیها بر همه دوستداران حضرتش تسلیت باد"

 

 

ولادت حضرت فاطمه

سلام الله علیها:

حضرت فاطمه سلام الله علیها در سال پنجم پس از بعثت و در روز بیستم جمادی الثانی در مكّه معظمه به دنیا آمد. چون به دنیا پا نهاد، به قدرت الهی لب به سخن گشود و گفت:

شهادت می دهم كه جز خدا ، اللهی نیست و پدرم رسول خدا و آقای پیامبران است و

شوهرم سرور اوصیاء و فرزندانم (دو فرزندم) سرور نوادگان می باشند.

 

با مراجعه به قرآن كریم درمی یابیم كه آیات متعددی در بیان شأن و مقام حضرت زهرا نازل گردیده است كه از آن جمله می توان به آیه ی تطهیر، آیه مباهله ، آیات آغازین سوره دهر، سوره  كوثر ، آیه  اعطای حق ذی القربی و ... اشاره نمود كه خود تأكیدی بر مقام عمیق آن حضرت در نزد خداوند است.

 

نام، القاب و كنیه ها:

نام مبارك حضرت، فاطمه علیه السلام است و از برای ایشان القاب و صفات متعددی همچون زهرا، صدیقه، طاهره، مباركه، بتول، راضیه، مرضیه و .. نیز ذكر شده است.

فاطمه در لغت به معنی بریده شده و جدا شده می باشد و علت این نامگذاری بر طبق احادیث نبوی ، آنست كه: پیروان فاطمه سلام الله علیها به سبب او از آتش دوزخ بریده ، جدا شده و بركنارند.

زهرا به معنای درخشنده است و از امام جعفر صادق علیه السلام روایت شده است كه:

"چون دُخت پیامبر در محرابش می ایستاد(مشغول عبادت می شد)، نورش برای اهل آسمان می درخشید؛ همانطور كه نور ستارگان برای اهل زمین می درخشد".

صدّیقه به معنی كسی است كه به جز راستی چیزی از او صادر نمی شود.

طاهره به معنای پاك و پاكیزه است و مباركه به معنای باخیر و بركت ، بتول به معنای بریده و دور از ناپاكی ، راضیه به معنای راضی به قضا و قدر الهی و مرضیه یعنی مورد رضایت الهی.

 

كنیه های فاطمهعلیه السلام نیز عبارتند از : ام الحسین، ام الحسن، ام الائمه، ام ابیها و... .

 

"ام ابیها" یعنی چه؟


به معنای مادر پدر می باشد و رسول اكرم صل الله علیه و آله و سلم دخترش را با این وصف می ستود؛ این امر حكایت از آن دارد كه فاطمه علیه السلام بسان مادری برای رسول خدا صل الله علیه و آله و سلم بوده است. تاریخ نیز گواه خوبی بر این معناست ؛ چه هنگامی كه فاطمه سلام الله علیها در خانه ی پدر حضور داشت و پس از وفات خدیجه سلام الله علیها غمخوار پدر و مایه پشت گرمی و آرامش رسول خداصل الله علیه و آله و سلم بود و در این راه از هیچ اقدامی مضایقه نمی نمود، چه در جنگها كه فاطمه علیه السلام  بر جراحات پدر مرهم می گذاشت و چه در تمامی مواقع دیگر حیات رسول خداصل الله علیه و آله و سلم.

 

معنای"ام الائمه" چیست؟

امام حسن علیه السلام و امام حسین علیه السلام از امامان 12 گانه می باشند كه در دامان حضرت فاطمه سلام الله علیها تربیت یافته اند و نُه امام دیگر - بغیر از امام علی علیه السلام و امام حسنعلیه السلام - از ذریه امام حسینعلیه السلام می باشند و بدین ترتیب و از طریق فاطمهسلام الله علیها به رسول خداصل الله علیه و آله و سلم منتسب می گردند و از ذریّه ایشان به شمار می روند و به خاطر منسوب بودن ائمه طاهرین - بغیر از امیر مؤمنان علیه السلام - به آن حضرت، فاطمه سلام الله علیها را  "ام الائمه" یعنی "مادر امامان" گویند.

 

مادر و پدر:

نام پدر فاطمه سلام الله علیها محمّد بن عبدالله صل الله علیه و آله و سلم است که او رسول گرامی اسلام ، خاتم پیامبران الهی و برترین مخلوق خداوند می باشد. مادر حضرتش خدیجه سلام الله علیها دختر خویلد، از زنان بزرگ و شریف قریش بوده است. او نخستین بانویی است که به اسلام گرویده است و پس از پذیرش اسلام، تمامی ثروت و دارائی خود را در خدمت به اسلام و مسلمانان مصرف نمود . خدیجه سلام الله علیها در دوران جاهلیت و دوران پیش از ظهور اسلام نیز به پاكدامنی مشهور بود؛ تا جائی كه از او به طاهره (پاكیزه) یاد می شد و او را بزرگ زنان قریش می نامیدند.

 

خواستگاران: 

صدیقه كبری سلام الله علیها خواستگاران فراوانی داشت. نقل است كه عده ای از نامداران صحابه از او خواستگاری كردند. رسول خداصل الله علیه و آله و سلم به آنها فرمود که اختیار فاطمه در دست خداست. بنا بر آنچه که انس بن مالك نقل نموده است، عده ای دیگر از میان نامداران مهاجرین، برای خواستگاری فاطمه علیه السلام به نزد پیامبرصل الله علیه و آله و سلم  رفتند و گفتند حاضریم برای این وصلت، مهر سنگینی را تقبّل نمائیم.

 

ازدواج:

رسول خدا صل الله علیه و آله و سلم  همچنان مسأله را به نظر خداوند موکول می نمود تا سرانجام جبرئیل بر پیامبر صل الله علیه و آله و سلم نازل شد و گفت:

 

ای محمّد ! خدا بر تو سلام می رساند و می فرماید فاطمه را به عقد علی در آور،

خداوند علی را برای فاطمه و فاطمه را برای علی پسندیده است

 

امام علی علیه السلام نیز از خواستگاران فاطمه علیه السلام بود و حضرت رسول صل الله علیه و آله و سلم بنا بر آنچه که ذکر گردید ، به امر الهی با این وصلت موافقت نمود. در روایات متعددی نقل گشته است كه پیامبر اکرم صل الله علیه و آله و سلم  فرمود: اگر علی نبود ، فاطمه همتایی نداشت.

بدین ترتیب بود که مقدمات زفاف فراهم شد. حضرت فاطمه علیه السلام با مهری اندك - بر خلاف رسوم جاهلی كه مهر بزرگان بسیار بود - به خانه  امام علی علیه السلام قدم گذارد.

 

فرزندان:

ثمره ی این ازدواج مبارک ، 5 فرزند به نام های حسن ، حسین ، زینب ، ام كلثوم و محسن - كه در جریان وقایع پس از پیامبرصل الله علیه و آله و سلم سقط شد - بود

 

فاطمه علیه السلام همسری نمونه: 

فاطمه علیه السلام با آن همه فضیلت ، همسری نیكو برای امیر مؤمنان علیه السلام بود. تا جایی كه روایت شده هنگامی كه علی علیه السلام به فاطمه سلام الله علیها می نگریست ، غم و اندوهش زدوده می شد.

فاطم هسلام الله علیها هیچگاه حتی اموری را كه می پنداشت امام علی علیه السلام قادر به تدارك آنها نیست، از او طلب نمی نمود. از امام علی علیه السلام نقل شده كه حضرت فرموده اند:

بخدا سوگند كه او را به خشم در نیاورم و تا هنگامی كه زنده بود ، او را وادار به كاری كه خوشش نیاید ننمودم؛

 او نیز مرا به خشم نیاورد و نا فرمانی هم ننمود

 

 

فاطمه سلام الله علیها پس از پیامبر:

با وفات پیامبر اکرم صل الله علیه و آله و سلم ، فاطمه سلام الله علیها غرق در سوگ و ماتم شد. از یك طرف نه تنها پدر او بلكه آخرین فرستاده خداوند و ممتازترین مخلوق او، از میان بندگان به سوی خداوند، بار سفر بسته بود. فاطمه سلام الله علیها هیچگاه غم و اندوه خویش را در این زمینه كتمان نمی نمود. گاه بر مزار پیامبرصل الله علیه و آله و سلم حاضر می شد و به سوگواری می پرداخت و گاه تربت شهیدان احد و مزار حمزه عموی پیامبر صل الله علیه و آله و سلم را برمی گزید و درد دل خویش را در آنجا بازگو می نمود. حتی آن هنگام كه زنان مدینه علت غم و اندوه او را جویا شدند، در جواب آنان صراحتاً اعلام نمود كه محزون فقدان رسول خدا صل الله علیه و آله و سلم و مغموم غصب حق وصی اوست.

 

بیماری حضرت فاطمه سلام الله علیها:

هنوز چیزی از وفات رسول خداصل الله علیه و آله و سلم نگذشته بود كه سفارش رسول خدا صل الله علیه و آله و سلم و ابلاغ فرمان الهی توسط عده ای نادیده گرفته شد و آنان در محلی به نام سقیفه جمع گشتند و از میان خود فردی را به عنوان حاكم برگزیدند و شروع به جمع آوری بیعت از سایرین برای او نمودند .

به همین منظور بود كه عده ای از مسلمانان به نشانه  اعتراض به غصب حكومت و نادیده گرفتن فرمان الهی در نصب امام علی علیه السلام به عنوان ولی و حاكم اسلامی پس از پیامبر صل الله علیه و آله و سلم، در خانه فاطمه سلام الله علیها جمع گشتند.

هنگامی كه ابوبكر - منتخب سقیفه - كه تنها توسط حاضرین در سقیفه انتخاب شده بود، از اجتماع آنان و عدم بیعت با وی مطلع شد؛ عمر را روانه خانه فاطمه سلام الله علیها نمود تا امام علی علیه السلام و سایرین را به زور برای بیعت در مسجد حاضر نماید.

عمر نیز با عده ای به همراه پاره آتش، روانه خانه فاطمه سلام الله علیها شد. هنگامی كه بر در خانه حاضر شد، فاطمه سلام الله علیها به پشت در آمد و علت حضور آنان را جویا شد. عمر علت را حاضر نمودن امام علی علیه السلام و دیگران در مسجد برای بیعت با ابوبكر عنوان نمود.

فاطمه سلام الله علیها آنان را از این امر منع نمود و آنان را مورد توبیخ قرار داد. در نتیجه عده ای از همراهیان او متفرق گشتند. اما در این هنگام او كه از عدم خروج متعرضین آگاهی یافت، تهدید نمود در صورتی كه امام علی علیه السلام و سایرین برای بیعت از خانه خارج نشوند، خانه را با اهلش به آتش خواهد كشید و این در حالی بود كه می دانست حضرت فاطمه سلام الله علیها در خانه حضور دارد.

در این موقع عده ای از متعرضین از خانه خارج شدند كه مورد برخورد شدید عمر قرار گرفتند و شمشیر برخی از آنان نیز توسط او شكسته شد. اما همچنان امیر مؤمنان علیه السلام ، فاطمه سلام الله علیها و كودكان آنان در خانه حضور داشتند.

بدین ترتیب عمر دستور داد تا هیزم حاضر كنند و به وسیله پاره آتشی كه با خود همراه داشت و هیزم های گرد آوری شده ، درب خانه را به آتش كشیدند و به زور وارد خانه شدند و به همراه عده ای از همراهانش خانه را مورد تفتیش قرار داده و امام علی علیه السلام را به زور و با اكراه به سمت مسجد كشان كشان بردند.

در حین این عمل، فاطمه سلام الله علیها بسیار صدمه دید و لطمات فراوانی را تحمل نمود اما باز از پا ننشست و بنا بر احساس وظیفه و تكلیف الهی خویش در دفاع از ولی زمان و امام خود به مسجد آمد.

عمر و ابوبكر و همراهان آنان را در مسجد رسول خدا صل الله علیه و آله و سلم مورد خطاب قرار داد و آنان را از غضب الهی و نزول عذاب بر حذر داشت. اما آنان اعمال خویش را ادامه دادند.

 

عیادت از حضرت فاطمه سلام الله علیها:

سرانجام فاطمه سلام الله علیها بر اثر شدت ضربات و لطماتی كه به او بر اثر هجوم به خانه اش و وقایع پس از آن وارد گشته بود، بیمار گشت و در بستر بیماری افتاد. گاه به زحمت از بستر بر می خاست و كارهای خانه را انجام می داد.

در چنین روزهایی بود كه ابوبكر و عمر به عیادت حضرت آمدند. هر چند در ابتدا فاطمه سلام الله علیها از آنان رویگردان بود و به آنان اذن عیادت نمی داد، اما سرانجام آنان بر بستر فاطمه سلام الله علیها حاضر گشتند. فاطمه سلام الله علیها در این هنگام، این كلام پیامبر اکرم صل الله علیه و آله و سلم را كه فرموده بود:

"هر كس فاطمه را به غصب در آورد من را آزرده و هر كه او را راضی نماید مرا راضی نموده"

را به آنان یادآوری نمود.

 

ابوبكر و عمر نیز صدق این كلام و انتساب آن به پیامبرصل الله علیه و آله  وسلم را تأیید نمودند. سرانجام فاطمه سلام الله علیها خدا و ملائكه را شاهد گرفت و فرمود:

 

شما من را به غضب آوردید و هرگز من را راضی ننمودید ؛ در نزد پیامبر، شكایت شما دو نفر را خواهم نمود 

 

وصیّت حضرت فاطمه سلام الله علیها:

در ایام بیماری، فاطمه سلام الله علیها روزی امام علی علیه السلام را فرا خواند و آن حضرت را وصّی خویش قرار داد و به آن حضرت وصیّت نمود كه پس از وفاتش وی را شبانه غسل دهد و شبانه كفن نماید و شبانه دفن كند و احدی از کسانی كه در حق او ستم روا داشته اند،  در مراسم تدفین و نماز خواندن بر جنازه  او حاضر نباشند. 

 

شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها:

سرانجام روز سوم جمادی الثانی سال یازدهم هجری فرا رسید.

فاطمه سلام الله علیها آب طلب نموده و به وسیله آن بدن مطهر خویش را شستشو داد و غسل نمود. سپس جامه ای نو پوشید و در بستر خوابید و پارچه ای سفید به روی خود کشید؛ چیزی نگذشت که دُخت پیامبر صل الله علیه و آله و سلم بر اثر حوادث ناشی از هجوم به خانه ایشان، دنیا را ترک نموده و به شهادت رسید؛ در حالیكه از عمر مباركش بنا بر مشهور، 18 سال بیشتر نمی گذشت و بنا بر مشهور تنها 95 روز پس از رسول خدا صل الله علیه و آله و سلم در این دنیا زندگی نمود. 

 

تغسیل و تدفین حضرت فاطمه سلام الله علیها:

مردم مدینه پس از آگاهی از شهادت فاطمه سلام الله علیها ، در اطراف خانه آن بزرگوار جمع گشتند و منتظر تشییع و تدفین فاطمه سلام الله علیها بودند؛ اما اعلام شد كه تدفین فاطمه سلام الله علیها به تأخیر افتاده است، لذا مردم پراکنده شدند.

هنگامیكه شب فرا رسید و چشمان مردم به خواب رفت، امام علی علیه السلام بنا بر وصیّت فاطمه سلام الله علیها و به دور از حضور افراد، به غسل بدن مطهر و رنج دیده همسر خویش پرداخت و سپس او را كفن نمود.

هنگامی كه از غسل دادن او فارغ شد، به امام حسن و امام حسین علیه السلام - در حالیكه در زمان شهادت مادر هر دو كودك بودند - امر فرمود تا عده ای از صحابه راستین رسول خداصل الله علیه و آله و سلم را كه البته مورد رضایت فاطمه سلام الله علیها بودند، خبر نمایند تا در مراسم تدفین آن بزرگوار شركت كنند و اینان از 7 نفر تجاوز نمی کرده اند.

پس از حضور آنان، امیر مؤمنان علیه السلام بر فاطمه سلام الله علیها نماز گزارد و سپس در میان حزن و اندوه كودكان خردسالش كه مخفیانه در فراق مادر جوان خویش گریه می نمودند، به تدفین فاطمه سلام الله علیها پرداخت. هنگامی كه تدفین فاطمه سلام الله علیها به پایان رسید، رو به سمت مزار رسول خداصل الله علیه و آله و سلم نمود و فرمود:

"سلام بر تو ای رسول خدا از جانب من و از دخترت؛ آن دختری كه بر تو و در كنار تو آرمیده است و در زمانی اندك به تو ملحق شده. ای رسول خدا! صبر و شكیبایی ام از فراق حبیبه ات كم شده، خودداریم در فراق او از بین رفت... ما از خدائیم و به سوی او باز می گردیم... به زودی دخترت، تو را خبر دهد كه چه سان امّتت فراهم گردیدند و بر او ستم ورزیدند. سرگذشت را از او بپرس و گزارش را از او بخواه كه دیری نگذشته و یاد تو فراموش نگشته"..

 

* * * * *

 

و چه سخته كه عزیزترینت رو غریبانه و گمنام به خاک بسپاری و  نتونی هر وقت دلتنگش شدی بر مزار پاکش بنشینی و ساعتی با او درد دل كنی. به راستی ائمه اطهارمون چه قلب بزرگی داشتند كه در برابر اینهمه زجر و مشقّت تاب می آوردند.
درباره وبلاگ
سلام دوست عزیز به وبلاگ خودتون خوش امدید . تو این وبلاگ هر چی بخواهید پیدا میشه . فقط خوب بگردید.
Iranbloglist.comوبلاگ برتر را انتخاب کنید.
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
دوست عزیز نظرت راجب وبلاگ چیه
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه

 

گالری عکس
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

قالب وبلاگ

پیامک عاشقانه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic