منبع اطلاعاتی مفید
مقالات ، ادبیات ، عکس ، آموزشهای زناشویی ، موارد جنسی و............
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 21 اردیبهشت 1390 توسط . کردستانی | نظرات ()

سابقه و هدف: تبدیل دندانها از زمان انتهای دندانداری مختلط به هنگام ابتدای دندانداری دائمی باعث ایجاد تغییراتی در محیط و طول قوس فکی و عمق و عرض قوس دندانی می گردد. بررسی این تغییرات و پیش بینی آنها در طراحی طرح درمانهای ارتودنسی از اهمیت بسزایی برخوردار است، بخصوص که این تغییرات در بین دو جنس متفاوتند. این مطالعه با هدف بررسی تفاوتها و تغییرات ابعاد و سطح قوس دندانی در بین دختران و پسران ایرانی (ساکن شهر قزوین) با اکلوژن نرمال در طول چهار سال پیگیری در شهر قزوین در طی سالهای 1379 تا 1382 طراحی گردید.
مواد و روشها: این یک مطالعه توصیفی طولی بر روی 26 نوجوان دارای اکلوژن نرمال با سن 12±1 سال در ابتدا و 16±1 سال در انتهای مطالعه (12 دختر و 14 پسر) بود. نمونه ها بر اساس تعریف Moyers دارای اکلوژن نرمال بودند. از نمونه ها در سالهای 1379 و 1382 کست مطالعه تهیه شد. کستها بر اساس روش Proffit تراشیده شدند. دو فتوگرافی از سطح اکلوزال آنها در فاصله 20 سانتی متری نسبت به خط وسط کست تهیه گردید. پس از سوپرایمپوزیشن دو قوس دندانی بر روی خط وسط کست و ثبت بر اساس بهترین تطابق لبه های اینسایزال و کاسپ مزیوباکال مولر اول، تغییرات عرض و طول ناحیه دندان نیش و آسیای اول دائمی بر اساس جنسیت بیمار محاسبه شد. تغییرات در شکل و سطح قوس دندانی نیز مطالعه شد. میانگین، انحراف معیار و فاصله اطمینان نقاط شاخص تحت بررسی در هر جنس محاسبه گردید و با استفاده از آزمون t تفاوت آنها محاسبه شد.
یافته ها: در تمامی موارد اندازه و سطح قوس دندانی در پسران بزرگتر بود که تفاوتها با افزایش سن افزایش یافت. در هر دو فک عرض ناحیه آسیای اول در پسران افزایش و در دختران کاهش نشان داد. در فک بالا کاهش عمق در ناحیه دندان نیش تنها در پسران مشاهده شد.
نتیجه گیری: تفاوت معنی داری بین ابعاد و سطح قوس دندانی مزیال بین دختران و پسران وجود دارد که هنگام طراحی درمانهای ارتودنسی باید در نظر گرفته شوند.
درباره وبلاگ
سلام دوست عزیز به وبلاگ خودتون خوش امدید . تو این وبلاگ هر چی بخواهید پیدا میشه . فقط خوب بگردید.
Iranbloglist.comوبلاگ برتر را انتخاب کنید.
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
دوست عزیز نظرت راجب وبلاگ چیه
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه

 

گالری عکس
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

قالب وبلاگ

پیامک عاشقانه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات