منبع اطلاعاتی مفید
مقالات ، ادبیات ، عکس ، آموزشهای زناشویی ، موارد جنسی و............
نوشته شده در تاریخ شنبه 17 اردیبهشت 1390 توسط . کردستانی | نظرات ()

 

بررسی‌ ها نشان داده است علل اجتماعی هم می‌ تواند با تاثیر روی رفتار و واکنش ‌های اجتماعی و ساختار یک اجتماع در بروز جرم‌ های مختلف از جمله دزدی نقش داشته باشد . به این دلیل علاوه بر علل زیستی و روانی ، به جامعه باید به عنوان عامل احتمالی بروز دزدی نگاه کرد ...

مهاجرت و افزایش آمار دزدی

این موضوع از اوایل سال‌ های ۱۹۰۰ مدنظر جامعه ‌شناسان قرار گرفت یعنی وقتی که تغییراتی اجتماعی در آمریکا رخ داد . این تغییر ، اقتصاد صنعتی بود که جایگزین اقتصاد کشاورزی شده بود . صنعتی شدن با رشد و افزایش شهر ها همراه بود . ضمن اینکه مهاجرت افراد از اروپای شرقی را هم شامل می‌ شد و درست در این دوران ، رشد جرم و دزدی افزایش پیدا کرد . در این بین مسایل نژادی ، فقر و نبود ثبات اجتماعی نیز جزو عوامل افزایش دزدی محسوب می‌ شوند .

 

 

دزدی یاد گرفتنی است

یکی دیگر از دلایل تاثیر جامعه بر دزدی بر این مبنا است که متخصصان معتقدند هیچ کس به طور ژنتیکی و ارثی دزد به دنیا نمی ‌آید بلکه دزدی یک رفتار یاد گرفتنی است . مثلا مواجهه با دزدی از طریق بستگان ، خانواده و هم ‌کلاسی ‌ها می ‌تواند فرد را به سمت این کار بکشاند و اینجاست که داشتن ارتباطی خوب با والدین ، معلمان ، کار فرمایان و سایر واحد های اجتماعی می‌ تواند در کاهش آن نقش موثری ایفا کند .

افزایش آمار دزدی در روز های آخر هفته

یکی از موضوعاتی که تاثیر اجتماع را روشن‌ تر می‌ کند رابطه مصرف الکل ، اعتیاد و دارو های روان ‌گردان با دزدی است و حتی در کشور آفریقای جنوبی تحقیقات نشان داده ارتکاب به دزدی در تعطیلات آخر هفته که مصرف این مواد بیشتر است زیادتر دیده می‌ شود . مسلما در کشور هایی که مصرف این مواد با محدودیت و ممنوعیت خاصی همراه نیست ، احتمال دزدی بیشتر می ‌شود .

راه‌ حل جامعه ‌شناختی

محققان معتقدند گسترش شهر ها ، بیکاری ، فقر و سوء مصرف مواد مخدر و الکل از جمله موارد اجتماعی است که در بروز دزدی نقش دارد . به این دلیل برای کاهش این جرم در کشور باید وضعیت اجتماعی اقتصادی توسعه یافته و بهبود پیدا کند . تاثیر اجتماع بر دزدی و سایر جرایم در اینجا موثر و کلیدی می‌ شود که در کشور هایی که پلیس با اجتماع رابطه عمیق ‌تر و اصولی ‌تر دارد هم جمع‌ آوری اطلاعات در این زمینه برایش راحت‌ تر است و هم امکان پیشگیری از بروز دزدی بیشتر می ‌شود . مثلا در کشور آفریقای جنوبی بخش‌ های مختلف دولت مثل دادگستری ، تامین اجتماعی ، وزارت مسکن و بهداشت همگام با سایر ساختار های دولتی با پلیس همکاری می‌ ‌کنند تا علل اجتماعی جرایمی مثل دزدی حذف شود .

دزد کوچک ، بزرگ می ‌شود

بحث پیشگیری اجتماعی در بروز دزدی بسیار موثر است چون کسی که دزدی کوچکی می ‌کند قادر است در آینده به دزدی‌ های بزرگ‌ تری دست بزند . در جامعه ‌شناسی ، آگاهی شناختی در پیشگیری از بروز انواع جرایم نقش کلیدی دارد که این کار باید از دوران کودکی و به ‌خصوص مدرسه به افراد آموزش داده شود . در این آگاهی شناختی ، خوب و بد در یک روند اجتماعی به افراد آموخته می ‌شود و ظرفیت مواد برای برخورد مناسب با احساسات منفی خود و دیگران بالا می ‌رود . برای آنکه این شناخت در افراد به وجود بیاید به این موارد نیاز داریم : هم‌ دردی و همدلی مداوم و بی‌ وقفه پدر و مادر با فرزندان ، افزایش سرویس‌ های حمایتی برای والدین و افزایش حس اعتماد و هم ‌دردی ، همدلی و محبت در دوران بزرگسالی بین والدین و دولت با فرزندان . معمولا دزدی در خانواده ‌هایی رخ می‌ دهد که این خصوصیات در‌ آنها رعایت نمی‌ شود و جالب اینکه در بسیاری موارد با خود والدین در کودکی هم ‌دردی و همدلی نشان داده نشده و آنها هم فکر می‌ کنند خشکی روابط با فرزندان ‌شان باعث می‌ شود آنها بیشتر ساخته شوند اما درست نتیجه برعکس می ‌دهد و به همین دلیل امکان دزدی و سایر جرایم در خانواده ‌های فقیر و ثروتمند در این موارد ، یکسان می ‌شود .

دزدی و شرایط سیاسی خاص

در بحث دیگری وقوع بعضی درگیری‌ ها و شرایط سیاسی خاص را هم می‌ توان در وقوع دزدی موثر دانست . در بعضی موارد درگیری ‌ها باعث حضور رده و کلاس جدیدی در جامعه شده که تاثیر مثبتی بر جنبه ‌های اقتصادی و اجتماعی نداشته‌ اند و در مواردی با تخریب وضعیت اجتماعی ، امکان دزدی و سایر جرایم را بیشتر کرده ‌اند . از این موارد در تاریخ بسیار دیده شده است . وضعیت بی ‌ثبات در بعضی کشور ها نمونه‌ ای از این مورد است که دایما با تغییر حکومت و یا سیستم نظارتی دست و پنجه نرم می ‌کنند و قوانین اقتصادی اجتماعی آنها دایما در تغییرات به سر می ‌برد و به طور مثال ، همین موضوع در نیجریه باعث افزایش سرقت‌ های مسلحانه از سال ۱۹۷۰ به بعد شده است . در تحقیق دیگری رابطه افزایش مالیات و افزایش دزدی در آمریکا بررسی شده است و مشخص شده با افزایش مالیات بر در‌آمد به دلیل ایجاد تنش بیشتر روی مردم و بدتر شدن وضعیت اجتماعی آنها ، احتمال دزدی و سایر مشکلات اجتماعی بیشتر شده است . نابرابری ‌های شدید مالی و بروز فاصله طبقاتی شدید نیز در یک بررسی در آمریکا با افزایش بروز دزدی ارتباط مستقیم داشته است .

در یک کلام

در یک کلام می‌ توان گفت ریشه جرایمی مثل دزدی نتیجه و برآیند شرایطی متعدد مثل شرایط اجتماعی ، اقتصادی ، فرهنگی و خانوادگی است . ساختار اجتماعی آینه ‌ای است که ارزش ‌ها و اولویت ‌های جوامع را نشان می‌ دهد . به همین دلیل ریشه اجتماعی که باعث جرایم مختلف از جمله دزدی می‌ شود شامل نابرابری ‌های مختلف اجتماعی ، تمرکز قدرت ، نداشتن حمایت خانوادگی ، دسترسی نداشتن به خدمات اجتماعی یکسان ، فقدان رهبری در جامعه ، کاهش ارزش ‌گذاری در سلامت اجتماعی کودکان و نمایش بیش از حد جرایم و دزدی از طریق فیلم‌ های تلویزیونی است . فراموش نکنید در بروز جرمی مثل دزدی معمولا یک عامل به تنهایی مطرح نیست و تلفیقی از چند عامل در بروز آن نقش دارد . مثلا فقر در بروز دزدی یک عامل محسوب می ‌شود اما خانواده ‌های فقیر بسیاری وجود دارند که هیچ گاه به دزدی رو نیاورده ‌اند . اما با این وجود باید این هشدار را در نظر گرفت که هر چه نرخ بیکاری ، فقر ، نا برابری‌ های اجتماعی و تورم کمتر باشد ، احتمال بروز جرایم مختلف هم کاهش پیدا می‌ کند . محققان معتقدند وجود نسل جوان بدون امید به آینده ترسناک‌ ترین موضوعی است که در یک جامعه می‌ تواند وجود داشته باشد چون در این صورت راه برای انواع جرایم باز می ‌شود .
درباره وبلاگ
سلام دوست عزیز به وبلاگ خودتون خوش امدید . تو این وبلاگ هر چی بخواهید پیدا میشه . فقط خوب بگردید.
Iranbloglist.comوبلاگ برتر را انتخاب کنید.
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
دوست عزیز نظرت راجب وبلاگ چیه
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه

 

گالری عکس
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

قالب وبلاگ

پیامک عاشقانه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات