منبع اطلاعاتی مفید
مقالات ، ادبیات ، عکس ، آموزشهای زناشویی ، موارد جنسی و............
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 13 اردیبهشت 1390 توسط . کردستانی | نظرات ()

بسیاری از شاعران کرد زبان معتقدند شعر کردی در میان فارسی زبانان نتوانسته است به جایگاهی مناسب دست پیدا کند، زیرا موانع مختلفی بر سر راه ترجمه اش به صورتی جدی قرار گرفته و علاوه بر این کم کاری ها و سهل انگاری هایی را هم از جانب کسانی که زبان مبدا (کردی) را می دانند به خود دیده است اما باوجود فراهم نبودن بستر مناسبی برای مطرح شدن شعر و شاعران کرد در میان فارسی زبانان، شعرکردی در جهان به جایگاهی بسیار والا دست یافته است.

مرحوم «منوچهر آتشی» شعر کردی را بخشی از پیکره فرهنگ ایرانی و جهانی می دانست و در این باره در زمان حیاتش در گفت وگو با نگارنده گفته بود: «شوربختی تاریخی و گسست ها از پی شکست ها، اگرچه کردها را از مراکز اولیه خود به دوردست ها پراکنده کرد؛ سبب این خیز نیز شد که زبان و شعر کردها نیز همراه با آنان و در بطن امن فرهنگ آنان به بخش های مختلفی از جهان سفر کند و با جان و زبان مردمان قشلاق های خود، سازگاری پیدا کند و پیوند پویا و مانا نصیبش شود. گواه این مدعا اشعار شاعرانی چون: شیرکو بی کس، لطیف هلمت، رفیق صابر، عبدالله پشیو، فرهاد پیربال و...»

● شعر جلوتر از رمان و داستان

باوجود اینکه شعر کردی هنوز به جایگاه جهانی اش در ایران دست نیافته است اما این نکته را هم باید در نظر داشت که شعر کردی در مقایسه با داستان و رمان کردی، بسیار جلوتر حرکت کرده و توجه بیشتری را از جانب مخاطبان فارسی زبان ـ نسبت به داستان و رمان کردی ـ برانگیخته است. در دیداری که با «علی اشرف درویشیان» داشتم، به این قضیه اشاره کرد و سپس به دلایل بروز این اتفاق پرداخت و گفت: «شعر کردی زودتر از داستان های کردی و رمان کردی در نشریات ایران مورد توجه قرار گرفت و مشهور شد. این شعر بیشتر توسط شعرهای «شیرکو بی کس» به ایرانیان شناخته شد زیرا «شیرکو» درباره چهره هایی که مورد علاقه مردم ایران هستند، شعر گفته بود، کسانی چون خسرو گلسرخی و صمد بهرنگی که من یکی از شعرهای «شیرکو» را که راجع به «صمد بهرنگی» بود در یادمان «صمد» آورده ام»....


ناشناختگی و منزلت کم داستان و رمان کردی در ایران به حدی است که نویسنده مطرح و بزرگی چون «محمود دولت آبادی» هم آثار داستانی کردی را بیشتر با آثار داستانی «ابراهیم یونسی» و فرهنگ افسانه های کردی «علی اشرف درویشیان» می شناسد. در گفت وگوی تلفنی کوتاهی که با «دولت آبادی» داشتم، با اشاره به عدم تسلطش به زبان کردی گفت: «تنها آثاری که در این زمینه خوانده ام، می توانم به «افسانه های کردی» که دوستم «علی اشرف درویشیان» زحمت جمع آوری، تدوین و تالیف آنها را کشیده است، اشاره کنم».

.

«محمود دولت آبادی» در ادامه به وجوه اشتراک همه افسانه های ایرانی اشاره کرده و گفت: «افسانه های کردی که «علی اشرف» گردآوری کرده است، با بقیه آثاری که در این خصوص موجود هستند، از لحاظ شخصیت ها، محیط و فضا، اشتراکاتی دارند و بسیار هم دلپذیر و جالب هستند».

از «محمود دولت آبادی» درباره ترجمه آثارش به کردی پرسیدم و گفت: «هر وقت که مترجمان کرد از من خواسته اند که آثارم را به کردی ترجمه کنند، این اجازه را به آنها داده ام. دو تا از کتاب هایم را خیلی وقت پیش به کردی ترجمه کردند که یکی از آنها «آهوی بخت من غزل» بود».

با این حال، همواره کارهایی قابل تامل در زمینه ترجمه داستان هم انجام گرفته است. وقتی از «علی اشرف درویشیان» پرسیدم که چطور شد به ترجمه داستان های ادبیات کردستان ـ بخصوص کردستان عراق ـ پرداختید؟ او در جواب این سوال به تاریخچه و سیر ترجمه آثار داستانی کردی در ایران پرداخت و گفت: «سال هاست که داستان ها و اشعار کردی در نشریات ما چاپ می شوند. یادم است اولین داستانی که از کردی به فارسی ترجمه شد، توسط «ناصر سینا» در ماهنامه «چیستا» بود. وقتی که دیدم نویسنده و داستان کردی به جامعه ما معرفی می شود، خیلی خوشحال شدم چون خودم هم از همان روزهای اولی که نوشتن را آغاز کردم، حساسیت خاصی نسبت به مسائل کرمانشاه و کردستان داشتم.

گاه گاهی هم در آثارم واژه های کردی می آوردم تا به صورتی زبان کردی مطرح باشد، حتی بعضی ها به من می گفتند چه لزومی دارد که واژه های کردی می آورید و من در جواب شان می گفتم تا آنجا که لازم است و لطمه ای به متن نمی خورد، این واژه ها را می آورم زیرا اعتقاد دارم زمانی زبان فارسی به غنای کامل خودش دست پیدا می کند که از تمام زبان ها و لهجه های مختلف اقوام ایرانی استفاده بکند. هنگامی که فرهنگ کردی کرمانشاهی را تدوین می کردم؛ قصدم این بوده که واژه های کردی را که می توان از آنها در فارسی استفاده کرد بیاورم».

«درویشیان» در اینجا به بحث اصلی اش بازمی گردد و می گوید: «زمانی که داستان «ناصر سینا» را در ماهنامه چیستا خواندم؛ توجهم به این مساله بیشتر شد. از این گذشته به شاعران کرد علاقه زیادی داشتم. به خصوص به شاعرانی چون: شیرکو بی کس، لطیف هلمت، رفیق شامی و رفیق صابر که آن زمان هم آثارشان در ایران ترجمه می شد. به مرور با نویسنده های کردی مثل: شیرزاد حسن، بختیار علی، رئوف بیگرد، عطاء نهایی و ناصر وحیدی آشنا شدم توجه من زمانی بیشتر به این مساله جلب شد که با «مریوان حلبچه ای» که خودش از مردم «حلبچه» است آشنا شدم. «مریوان حلبچه ای» در هنگام بمباران شیمیایی شهر حلبچه عراق به همراه خانواده اش صدمه دیده بود و به ایران آمد. او مرا پیدا کرد و بسیاری از نشریات کردی مثل «رامان» و «سه رده م» را برایم آورد و مرا با مسائل ادبی کردی بیشتر آشنا کرد. تصمیم گرفتم که از کتاب هایی که آورد مجموعه ای را انتخاب بکنم زیرا حس می کردم که توجه به مسائل و داستان های کردی زیاد شده است.

زنده یاد «گلشیری» چند بار راجع به داستان نویسی در کردستان با من صحبت کرد و آن وقت داستان هایی از «شیرزاد حسن» برایش فرستاده بودند و برایش عجیب بود که چرا کردهای عراق اسم شان این گونه است و من برایش توضیح دادم که این به خاطر نظام اداری است که متکی بر ادبیات عربی است و در واقع نام خانوادگی آنها اسم پدرشان است. در صحبت هایی که با «گلشیری» داشتیم توجهش به ادبیات کردی بسیار بود و به خصوص از داستان «گردن بند استیل» نوشته «محمد فریق حسن»، داستان های «شیرکو بی کس» از جمله «عزرائیل» و رمان «حصار و سگ های پدرم» نوشته «شیرزاد حسن» که اکنون مریوان با کمک من ترجمه کرده است بسیار خوشش می آمد. به مرور در سایر نشریات هم به خصوص ماهنامه های ادبی، ترجمه ادبیات کردی رونق پیدا کرد. خود من چند تا از داستان های: محمد فریق حسن، شیرزاد حسن، رئوف بیگرد و نجیبه احمد را با شرح زندگی شان در ماهنامه کلک ترجمه کردم، این گونه بود که این مساله برایم به وجود آمد که باید مجموعه ای از داستان های کردی را ارائه بدهم تا خوانندگان ادبیات داستانی ایرانی با آنها آشنا شوند. سعی کردم از قدیمی ترین داستان نویسان کرد ایرانی شروع کنم».

● ادبیات کردی مدیون محمد قاضی و ابراهیم یونسی

«درویشیان» در ادامه به تلاش ها و کوشش های مترجمان معروف کردی همچون مرحوم محمد قاضی و ابراهیم یونسی اشاره می کند و می گوید:«در کنار این تلاش هایی که دیگران درخصوص ترجمه ادبیات کردی می کردند؛ ابراهیم یونسی و مرحوم محمد قاضی سال ها در این زمینه کار کرده بودند به خصوص «ابراهیم یونسی» راجع به مسائل کردستان خیلی کارها از نویسندگان و محققان خارجی ترجمه کرده بود و خودش هم چند تا رمان نوشته بود که زمینه آنها کردستان بود. به هر حال مجموعه این کارها بود که به مرور ادبیات کردی را در ایران بر سر زبان ها انداخت و بدین گونه بود که یک نیاز عمومی برای دانستن مسائل ادبی و فرهنگی ملت کرد ایجاد شد».

«درویشیان» در ادامه به رواج نوشتن داستان های سوررئالیستی و پست مدرنیستی و استقبال از سبک رئالیسم جادویی به حدی بسیار زیاد در میان نویسندگان کردستان اشاره می کند و می گوید: «رمان هایی که «بختیار علی» نوشته است در جهان استقبال زیادی از آنها شده است و به زبان های مختلفی ترجمه شده اند.

به خصوص رمان های غروب پروانه (ایواره به روانه) و آخرین انار جهان (داویین ئه ناری جیهان) که خیلی مورد توجه واقع شده اند و به چندین زبان جهانی ترجمه شده اند.

از درویشیان می پرسم که شما این پس زمینه را چقدر در شکل گیری و رواج این مکتب در میان نویسندگان کردستان موثر می دانید؟ او می گوید: «وقتی رمان ها و داستان های کوتاه آمریکای لاتین را می خوانم بلافاصله به یاد کردستان خودمان می افتم. اینکه در کردستان چه زمینه وسیع تر، اسرارآمیزتر و توهم انگیزتری نسبت به آمریکای لاتین وجود دارد. در لرستان هم همین طور ولی متاسفانه خیلی کم به آنها می پردازند. عیب نویسندگان ما این است که به مردم نزدیک نیستند. یک نویسنده جوان لرستانی وقتی که به تهران می آید دیگر لرستان را رها می کند و نمی رود در افسانه ها و فرهنگ خود بگردد و آنها را هضم کند.

درست است که او در لرستان یا من در کرمانشاه به دنیا آمده ام و می توانم بگویم که نوددرصد روستاهای کرمانشاه و کردستان را با پای پیاده طی کرده ام اما به نظر من این ارتباط باید ادامه پیدا کند. البته باید از فاکت های کم هم نتیجه زیادی بگیریم. من نمی گویم که یک نویسنده باید تا آخر عمرش در کرمانشاه زندگی بکند به طوری که این مساله گریبانگیر دوست عزیز خودم منصور یاقوتی شده است و سال هاست که در کرمانشاه زندگی می کند. این کافی نیست و به نظر من یاقوتی باید بیرون بیاید و دنیاهای دیگری را هم ببیند و دیگر تجربه اش در آنجا کافی است. این را می خواستم بگویم که فضای آمریکای لاتین خیلی به فضای کردستان ما نزدیک است. بنابراین در این فضا می تواند آثار موفق تری در رئالیسم جادویی به وجود بیاید. همین طور در لرستان ما. در واقع فضای آمریکای لاتین به فضای کردستان و لرستان بسیار نزدیک است. یعنی هم از لحاظ جغرافیایی و هم از لحاظ اسطوره ها و افسانه ها. شما وقتی وارد جنگل های منطقه اورامانات می شوید انگار که دارید وارد یک جهنم سبز می شوید و این فضا برای خلق داستان هایی در این سبک بسیار مناسب است.»

اورامان که قسمت هایی از کردستان ایران و عراق را شامل می شود بیشتر از سایر مناطق کردستان بکرتر مانده است. این بکریت هم به اصالت فرهنگی مردمان آنجا برمی گردد و هم به طبیعت و جغرافیای آنجا. در واقع پس زمینه افسانه ای اورامان از سایر مناطق کردستان بسیار غنی تر است و از قدیم خاستگاه عارفان زیادی بوده است که هر کدام برای خود زندگی خارق العاده ای داشته اند. مردمان این منطقه آداب و رسومی منحصر به فرد دارند که ویژگی های خاصی به آنان داده است و به همین خاطر می توان آثار داستانی شگفتی با تکیه بر این ویژگی ها خلق کرد. از اینها گذشته تجربه های جنگ هشت ساله و درگیری های داخلی کردستان که این مردم به خود دیده اند پس زمینه داستانی بسیار غنی را در خود دارند. «علی اشرف درویشیان» هم بر این نکات صحه می گذارد و می گوید: «کاملا درست است. این مساله هم یادمان نرود که اگر تاریخ کردستان را بررسی کنیم در جریان مبارزه با حکومت مرکزی و جنگ های چریکی که در کردستان وجود داشته چهره هایی حضور داشته اند که کمتر از چهره های آمریکای لاتین نیستند.

به عنوان مثال می توانید چهره زاپاتا را در یارمحمدخان کرمانشاهی ببینیم. یعنی وقتی زندگی این دو آدم را با هم مقایسه کنید می بینید که زندگی شان کاملا شبیه هم است از طرف دیگر مبارزاتی هم که مردم کردستان بر ضد دیکتاتورها و حکومت های غارتگر و استبدادی مرکزی کرده اند بسیار شبیه مبارزات مردم آمریکای لاتین است و این مبارزات دستمایه خوبی برای خلق آثار داستانی هستند. در نواحی کردستان چهره های زیادی داریم که شبیه «گل محمد» رمان کلیدر هستند».

تنوع مضامین در ادبیات کردی

«علی اشرف درویشیان» در ادامه به تنوع مضامین در ادبیات کردی اشاره کرد و گفت: «جنگ های تحمیل شده به کردها، فرار جوانان، از لحاظ رفتار مستبدانه ای که رژیم صدام و پدران متعصب آنان در حق آنها اعمال کرده اند از جمله مضامینی هستند که در ادبیات کردستان عراق دیده می شوند. مضامین عاشقانه هم در آثار «شیرزاد حسن» و «بختیار علی» به نحو بسیار بارزی به چشم می خورد. آداب و رسوم، ضرب المثل ها و فرهنگ خاص خودشان، به خصوص از لحاظ زبان، تاثیر عمیقی در آثارشان گذاشته و همچنان مسائل شان مسائلی است که در کردستان داشته اند.» در دنیای معاصر مسائل و دغدغه های جدیدی برای انسان پدید آمده است و به نوعی انسان امروز درون گراتر شده و بیشتر در فردیت خویش غلتیده است.

به همین خاطر تا حدی انگیزه های جمعی را از دست داده و درگیر و دارهای ذهنی خودش افتاده است. شاید به این خاطر است که نویسندگان امروز از رئالیسم اجتماعی به رئالیسم جادویی رسیده اند و داستان های پست مدرنیستی که پرداخت به فردیت در آنها پررنگ تر است رواج یافته و جریانی به نام جریان سیال ذهن در ادبیات شکل گرفته است. نویسندگان کرد هم از این جریانات به دور نبوده اند
درباره وبلاگ
سلام دوست عزیز به وبلاگ خودتون خوش امدید . تو این وبلاگ هر چی بخواهید پیدا میشه . فقط خوب بگردید.
Iranbloglist.comوبلاگ برتر را انتخاب کنید.
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
دوست عزیز نظرت راجب وبلاگ چیه
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه

 

گالری عکس
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

قالب وبلاگ

پیامک عاشقانه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic