منبع اطلاعاتی مفید
مقالات ، ادبیات ، عکس ، آموزشهای زناشویی ، موارد جنسی و............
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 اسفند 1390 توسط . کردستانی | نظرات ()
تكنیك های رفع حواس پرتی و افزایش تمرکز همراه با تمرین های عملی

یکی از شکایت های متداول که بین مراجعین دفاتر مشاوره و کلینیک های روانشناسی ، شکایت از حواس پرتی یا کاهش تمرکز است . گر چه جوانانی که در درس و مطالعه تمرکز نسبت به گذشته دارند ، بیشتر از عارضه کمبود تمرکز رنج می برند و شکایت می کنند ، اما بزرگترها و مسن ترها هم ازکمبود تمرکز در کارها ابراز نارضایتی دارند .
فواید تمرکز :

آیا تمرکز واقعاً در موفقیت یا در رسیدن به اهداف موثراست ؟
تحقیقات نشان می دهد تمرکز در بسیاری موارد معجزه می کند ...(در ادامه مطلب بخوانید)
وقتی نور را با یک ذره بین متمرکز می کنیم ، نور آنقدر انرژی پیدا می کند که می تواند کاغذ را بسوزاند . اگر نور متمرکز تر شود ، تبدیل به لیزر می شود که می تواند فلز را هم ببرد .

هنری فورد ثابت کرد اگر در یک گروه ، هر یک از افراد فقط بر انجام یک کار متمرکز شوند ، بهره وری گروه بالا می رود و همین بود که خط تولید کارخانه را به وجود آورد . تحقیقات نشان می دهد افرادی که کارهای روزانه ی خود را در یک کاغذ فهرست می کنند ، در طول روز به کارهای بیشتری می رسند ، زیرا هر بار فقط بر یکی از آنها متمرکز می شوند و ذهنشان نگران کارهای دیگر نیست .
همچنین پژوهش ها نشان می دهند ، معمولاً ذهن بازتری دارند و با چالش های زندگی با تلاش کمتری روبرو می شوند و به نتایج بهتری می رسند .
ناپلئون هیل نیز معتقد است که آنچنان باید بر تصمیم خود تمرکز کنید که گویی زندگیتان به آنها بسته است .
بنابراین هم تحقیقات و هم صاحب نظران ، نقش تمرکز در زندگی و در موفقیت را تایید کرده اند .

برای افزایش تمرکز ، راهکارها و نظریه هایی موجود است ، اما به نظر من مهمترین دلیل نداشتن تمرکز ، حضور نداشتن در زمان حال ، یعنی نبودن در « اینجا و اکنون » است . متاسفانه اکثر ما ، بیشترین ساعات روز خود را در فکر کردن به گذشته یا فرو رفتن در رویاهای آینده هدر داده و زمان محال را از دست می دهیم . در حالی که تمرکز ، نیاز به حضور در زمان حال و توجه به لحظه کنونی دارد .
آیا هرگز نباید به گذشته یا آینده فکر کنیم ؟

به نظر می رسد فکر کردن به گذشته مزایایی دارد . اما نباید در کسب این مزایا از زندگی در زمان حال محروم شویم. مرور گذشته موجب می شود اشتباهاتمان را بیابیم و از آنها درس بگیریم . البته خود مرور هم گر چه مربوط به وقایع گذشته است اما در زمان حال انجام می شود و ما با ذهنیت ، آگاهی و ادراکی که در زمان حال داریم ، حوادث گذشته را بررسی می کنیم و از آنها نکات شاخص و موثر استخراج می نماییم .
فکر کردن به آینده هم برای هدفگذاری و برنامه ریزی در رسیدن به اهداف ضرورت دارد ، البته تا جایی که تبدیل به رویا پردازی زیاده از حد نشود و اوهام پروری نشود .
فقدان علاقه ، مخل تمرکز و توجه است .

یکی دیگر از دلایل نداشتن تمرکز ، فقدان علاقه به موضوعی است که در حال کار کردن روی آن هستیم . این بی علاقگی باعث می شود آگاهانه یا ناخودآگاه نظرمان به موضوعات ریز و درشت دیگر جلب شود و از کار خود باز بمانیم . به همین دلیل برای افزایش تمرکز توصیه می شود به کاری بپردازیم ( و فرزندان و اطرافیانمان را به کاری سوق دهیم ) که نسبت به آن کشش و گرایش درونی و خودجوش وجود دارد ؛ کاری که خود آن را انتخاب کرده باشیم و تحت تاثیر دیگران یا تقلید و شرطی شدگی به آن روی نیاورده باشیم ، کاری که در آن استعداد و توانمندی داریم و انجام آن باعث هیجان ، شادی و سرورمان شود . اما اگر از روی اجبار ، به انجام کاری مشغول شویم که نسبت بدان گرایش درونی نداریم ، طبیعی است که تمرکز و توجه کافی نیز نسبت به آن نخواهیم داشت.

مشکلات مغزی یا روانشناختی :

یکی دیگر از عوامل موثر در کاهش تمرکز افراد ، به برخی از مشکلات سیستم عصبی و مغزی یا اختلالات روانشناختی بر می گردد که در این موارد کمک گرفتن از پزشک و روانپزشک ضرورت دارد ؛ به عنوان مثال در بیش فعالی کودکان ، علاوه بر فعالیت شدید جسمانی کودک ، با بی توجهی یا فقدان توجه و تمرکز مواجه می شویم که کودک و والدین و همچنین مربی و معلمان کودک را دچار مشکل می نماید .
این کاهش تمرکز باعث می شود کودک از سیستم آموزشی بهره ای نبرد و در یادگیری دچار مشکلات عدیده شود .

راهکارهای افزایش تمرکز :

قبل از ارائه راهکارهایی برای تمرکز بیشتر جا دارد به این نکته توجه کنیم که تمرکز حالت صفر و یک ندارد ، یعنی این طور نیست که ما ، یا تمام و کمال متمرکز هستیم یا اصلاً نمی توانیم تمرکز داشته باشیم ، چون می توان تمرکز را با اراده ، تمرین و رعایت بعضی از نکات تقویت کرد .

برخی از راهکارهای افزایش تمرکز عبارتند از :
ـ مکتوب کردن افکار و اختصاص دادن زمانی برای افکار مزاحم ؛
در این صورت به جای دنبال کردن و منظم نمودن افکار پراکنده ، افکار ، برنامه ها و کارهای اجرایی خود را یادداشت و بر طبق آنها عمل می کنیم . بدین ترتیب هیچ کاری فراموش نمی شود و حتی اگر حواسمان پرت شود ، یادداشت ها جلوی فراموشی و دور افتادنمان 
از کارها را خواهد گرفت .همچنین اگر در طول شبانه روز زمان مشخصی را برای فکر کردن به افکار مزاحم یا ظاهراً بی حاصل اختصاص دهیم ، خواهیم توانست این افکار بازیگوش و مزاحم را که وقت و بی وقت به ما هجوم می آورند ، سامان دهیم و حواس خود را به کارهای مهمتر معطوف نماییم .

ـ تقسیم کار به بخش های کوچک تر ؛
این تقسیم کار موجب می شود بزرگی کارها ما را نترساند و ترس و اضطراب ناشی از بزرگی کار باعث عدم تمرکز و حواس پرتی نشود . بدیهی است کوچک کردن کارها ، احتمال موفقیت در انجام آنها را نیز افزایش خواهد داد .

ـ اختصاص دادن زمانی مشخص برای انجام کارها ؛
وقتی زمان انجام کارها را باز بگذاریم ، چون گمان می کنیم هنوز وقت هست ، کارها را کش داده و در این میان ، به افکار اجازه ورود می دهیم . بهتر است برای انجام هر کاری زمان شروع و خاتمه را به دقت تعیین کنیم و نسبت به آن وفادار بمانیم .

ـ استراحت کوتاه در فواصل معین ؛
این امر موجب می شود ذهن و مغزمان خسته نشده و ناخودآگاه به دنبال ترتیب دادن تفریح برای ذهن و فکر کردن به چیزهای زائد نیفتد و در کل ، خستگی باعث کاهش تمرکز و توجه به مطالب اصلی نشود .

ـ جایزه دادن به خود وقتی کاری به انتها می رسد ؛
این کار با روش تشویق و پاداش ، ناخودآگاه تمرکز ما را برای خیره ماندن به هدف و اتمام و به نتیجه رساندن کارها بالا می برد .
ـ مصرف به اندازه ویتامین ها به خصوص ویتامین C ! که در واقع این توصیه مسائل احتمالی جسمی ما را برای داشتن تمرکز کافی پوشش می دهد .
تمرین های افزایش تمرکز :

اینک نظر شما را به تمرین هایی جلب می کنم که به افزایش تمرکز کمک می کنند . این تمرین ها بسیار ساده هستند و انجام آنها از عهده هرکس ، با هر سن یا شرایط جسمانی و روانی بر می آید .

تمرین اول : یک تمرین ساده این است که اعداد را معکوس بشمارید . برای این کار ، از صد شروع کنید تا به یک برسید . عجله نکنید و با خیال راحت شمارش کنید . بهتر است قبل از شمردن عدد بعدی ، ذهنتان را کاملاً بر هر عدد متمرکز کنید .

تمرین دوم : تمرین دیگر حفظ کردن چیزهاست . دفترچه تلفن خود را بردارید و شماره هایی که معمولاً لازم دارید حفظ کنید .

تمرین سوم : این تمرین که شاید ظاهراً تعجب شما را برانگیزد ، این است که روی تخته یا روی یک کاغذ بزرگ که به دیوار چسبانیده اید ، علامت بی نهایت را چندین بار با دست چپ ، با دست راست و سپس با هر دو دست بکشید . اگر کاغذ دم دستتان نیست ، حرکت را در هوا انجام دهید . شکل بی نهایت را ابتدا بزرگ و سپس کوچک تر و کوچک تر بکشید تا اینکه بسیار ریز شود . بعد از آن آماده انجام کار خواهید بود ! اگر حین کار احساس کردید تمرکزتان را از دست داده اید ، کارتان را متوقف کنید و دوباره شکل * را بکشید . این تمرین را می توانید با چشم های بسته و یا تجسم ذهنی انجام دهید . با این تمرین هر دو طرف مغز شما فعال و در نتیجه تمرکزتان زیادتر خواهد شد .

برای افزایش تمرکز و توجه به کارها ، تمرین ها و راهکارهای ارائه شده را انجام دهید و همواره به خاطر داشته باشید که کارهایی را که نسبت به انجام آنها علاقه و کشش دارید ، انتخاب کنید تا به طور طبیعی تمرکزتان برای انجام آنها برانگیخته شود .


درباره وبلاگ
سلام دوست عزیز به وبلاگ خودتون خوش امدید . تو این وبلاگ هر چی بخواهید پیدا میشه . فقط خوب بگردید.
Iranbloglist.comوبلاگ برتر را انتخاب کنید.
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
دوست عزیز نظرت راجب وبلاگ چیه
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه

 

گالری عکس
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

قالب وبلاگ

پیامک عاشقانه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات