منبع اطلاعاتی مفید
مقالات ، ادبیات ، عکس ، آموزشهای زناشویی ، موارد جنسی و............
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 12 اردیبهشت 1390 توسط . کردستانی | نظرات ()ریتم های بیولوژیکی نباید با بیوریتم ها اشتباه گرفته شوند، بیوریتم ها بطور کلی اساس علمی ندارند با توجه به این تئوری سه دوره متفاوت و مستقل از بدو تولد و به طور جداگانه شکل می گیرد. یک دوره یا سیکل که نشان دهنده نیرو و توان فیزیکی است و مدت زمان آن حدود بیست و سه روز بطول می انجامد سیکل دیگر مربوط به عواطف و احساسات می شود و طول دوره آن بیست و هشت روزه است که البته از آن به عنوان توانایی عقلانی نیز یاد می شود، مدت آن نیز می تواند تا سی و سه روز نیز به درازا بکشد نیمی از میزان هر دوره (سیکل) می تواند دستخوش تغییراتی در ساختار و از یک فاز منفی به مثبت شود این تئوری بر این باور است که ورزش کردن می تواند سودمند باشد اگر این سیکل یا دوره مثبت باشد. همچنین می تواند نتیجه عکس داشته باشد زمانیکه این دوره منفی باشد. اما شرح این بیوریتم زمانی مشکل می شود که این سه نوع ریتم با یکدیگر ترکیب شوند. طرفداران این تئوری برای توجیه گفته های خود به موفقیت های ورزشهای قهرمانی اشاره می کنند. اما این یک دلیل و مدرک گزینشی است و تئوری آن را به راحتی و با توجه به تحقیقات انجام گرفته و سوابق گذشته آن را مردود اعلام می کند. به عنوان مثال هیچ رابطه ای بین بهترین عملکرد (بازدهی) کارگران شرکت رایلی و بیوریتم های ورزشکاران زن شرکت کننده د ر مسابقات کاپ قهرمانی اروپا وجود ندارد. آن ها استنباط می کنند که هیچ گونه توجیهی برای بکارگیری تئوری بیوریتم ها و تمرینات طاقت فرسا و آمادگی علمی قهرمانان وجود ندارد. در پذیرش بیولوژی زمانی به عنوان یک علم مشهور یک چنین اختلافاتی پیرامون آن به وجود می آید. ریتم کلاسیک بیولوژیکی به صورت موج سینوسی طراحی و نشان داده می شود و مشخصه آن اغلب به صورت آنالیز کسینوسی تعیین می شود. نقطه وسط بین بالاترین و پایین ترین نقطه از یک ریتم رامیزور (mesor) می نامند. اوج یک ریتم بطور نسبی از اختلاف بین بالاترین نقطه و پایین ترین آن در یک منحنی کسینوسی به وجود می آید (یعنی میزان اختلاف بین مینیمم و ماکسیمم یک ضرب آهنگ) . هنگامیکه این منحنی در وضعیت اوج یا حداکثری می رسد به آن آکروفیض (Acrophose) می گویند. اما این وضعیت ارتباط تنگاتنگی با نوسانات سینوسی دارد. آکروفیض می تواند با مقیاس های زاویه ای یا درجه ای (هر دوره برابر با 360 درجه ) و یا در یک واحد مشخص تعریف شود (دقیقه، ساعت، روز، هفته، سال) . در بیشتر موارد نوسانات دوره ای می تواند ناشی از مدل های آماری متناوب باشد البته می تواند ناشی از یک هارمونی (سازگاری) ابتدایی در طول یک دوره نیز باشد دوره اوج یا (peak) می تواند برای ریتم های غیر سینوسی بکار رود. زمانیکه یک 
دوره یا طول یک چرخه از ریتم شناسانده و تثبیت می شود دیگر خصوصیات مهم آن تعیین خواهد شد. بیشتر مقیاس های عملکرد فیزیکی بدن انسان بر روی ریتم فعالیتهای روزانه و تعیین دمای بدن استوار است اما تأثیر پذیری بسیاری از چرخه خواب و بیداری انسان و همچنین عوامل فیزیولوژیکی دارد. مهم ترین ریتم های فیزیولوژیکی در قسمت های بعد به تفصیل توضیح خواهیم داد. در این قسمت بیشتر به نتایج فعالیتهای ورزشی خواهیم پرداخت.

ریتم روزانه انسان ها در هنگام استراحت:

تنها در شرایط کنترل شده تجربی است که فعالیتهای انسان بر روی یک روال یکنواخت قرار دارد. فعالیتهای عادی که به طور معمول در زندگی انسان اتفاق می افتد تأثیر پویایی بر روی ساختارهای فیزیولوژیکی در طول شب و روز دارد.

ریتم دمای بدن:

دمای بدن که پیشتر درباره آن صبحت کردیم یک متغیر اساسی است و به عنوان یک شمارشگر در ریتم روزانه عمل می کند. بطور کلی دمای بدن به وسیله اتصال شوند به روده بزرگ اندازه گیری می شود اما اگر بخواهیم به شکل ایمنی تر و مقبول تری دما را اندازه گیری کنیم از دماسنج مادون قرمز استفاده می کنیم در شرایط دیگر و محیط های اجتماعی از دماسنج های خارجی استفاده می شود که چندان رضایت بخش نیست . اندازه گیری دمای اوره نیز می تواند یکی از راه های قابل قبول برای فهمیدن دمای مرکزی و واقعی بدن است اما این روش نیز می تواند محدودیت های اجتماعی همچون شیوه قبل که از طریق اتصال شوند به روده به وجود می آورد موجب شود. دمای بدن در طول مدت زمان چهار ساعت خواب به کمترین مقدار ممکن می رسد و پیش از بیداری کامل افزایش می یابد. این افزایش تا زمانی ادامه می یابد که این ریتم به بالاترین مقدار خود در هجده ساعت باقیمانده برسد. وسعت ریتم دمای بدن در جوانان 4/0 تا 5/0 درجه سانتی گراد می باشد. اجزای تشکیل دهنده ریتم دمایی در اندام های درونی از جمله روده بسیار بزرگ است در مطالعات پیوسته و جداگانه روزمره. گستردگی این ریتم یا ضرب آهنگ به طور قابل توجهی از آن شرایط عادی و نرمال کاهش می یابد. مهم ترین عوامل تأثیر گذار بر دمای بدن خواب و ورزش کردن است. ماینرو واتسن معتقدند که ریتم روازنه در اعماق بدن انسان نتیجه کاهش نوسانات در مکانیسم از دست دادن گرما می باشد نه در تولید گرما. به نظر می رسد که ترتیب و توالی دما در هر یک از ساعات روز با یکدیگر متفاوت است. اوج این فعالیت ها در طول دوازده ساعت از شبانه روز رخ می دهد در این زمان اتلاف گرما می تواند توسط انقباض روده ای خنثی شود و در نتیجه دمای بدن افزایش می یابد. ملاتونین نقش موثری در کاهش دمای بدن دارد این غده مخروطی شکل با ترشحاتی که از خود تولید می کند سبب کاهش دمای بدن می شود.

ریتم ها در نوسانات متابولیکی:

مصرف اکسیژن در طول مدت زمان استراحت نشانگر یک ریتم روزانه است که مقدار مینیمم یا حداقل آن در حدود چهار ساعت است. به نظر می رسد که ریتم (VO2) تا حدودی یک نتیجه یا اثر است نه اینکه دلیلی برای ریتم دمای بدن باشد. تغییر روزانه در دمای هسته مرکزی بیانگر آن است که فقط سی و هفت درصد از میزان یاد شده اکسیژن مصرفی است. ریتم روزانه در VO2 (اکسیژن مصرفی) ناشی از تغییرات تحریک هورمون تیروئید نمی باشد چون این متغیر ممکن است از بیشترین مقدار VO2 مصرفی بر کمترین مقدار خود تنزل پیدا کند. تغییرات در مراحل به گردش درآمدن اسیدهای آمینه نیز می تواند تأثیرات شایانی در ریتم اکسیژن مصرفی VO2 داشته باشد. گلوکز خون در طول بیست و چهار ساعت تقریباً ثابت است و این به خاطر آن است که احتمالاً تحت تأثیر پدیده متابولیکی چند تایی است. برخی از نویسندگان از جمله سُویِر و همکارانش توانسته اند در این متغیر ریتم را پیدا کنند گر چه مقدار آن خیلی ناچیز است. این خیلی عادی و معمولی است که بتوان مقدار کمی از این ریتم را در مدت زمان کمتر از بیست ساعت در گلوکز خون پیدا کرد. البته میزان آن در زمان استرحات یا خواب مقداری افزایش می یابد. نویسنده ی دیگری به نام شریلف معتقد است که میزان اسیدهای چرب در شب بیش از طول روز است اگر چه این موضوع تا حدود زیادی مربوط به غذاهایی است که خورده می شوند . __________________
زانو نخواهم زد حتی اگر سقف آسمانکوتاهتر از قامتم باشد.درباره وبلاگ
سلام دوست عزیز به وبلاگ خودتون خوش امدید . تو این وبلاگ هر چی بخواهید پیدا میشه . فقط خوب بگردید.
Iranbloglist.comوبلاگ برتر را انتخاب کنید.
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
دوست عزیز نظرت راجب وبلاگ چیه
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه

 

گالری عکس
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

قالب وبلاگ

پیامک عاشقانه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic