منبع اطلاعاتی مفید
مقالات ، ادبیات ، عکس ، آموزشهای زناشویی ، موارد جنسی و............
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 5 بهمن 1390 توسط . کردستانی | نظرات ()
آنها می توانند در عرض دو هفته علایم بیمار را بهبود بخشند، گرچه برای رسیدن به اثرات كامل این داروها، اغلب حدود شش هفته وقت لازم است. بعد از اینكه افسردگی شما برطرف شد، بطور طبیعی حداقل باید شش ماه دیگر نیز از این داروها استفاده نمایید تا مطمئن شوید كه افسردگی بر نمی گردد و سپس به تدریج مصرف آن را متوقف نمایید. این داروها برای درمان افسردگی های متوسط و شدید مناسب می باشند. بسیاری از افراد فكر می كنند كه با خوردن داروهای ضدافسردگی، به مصرف آنها عادت كرده و به آنها معتاد می شوند اما چنین اتفاقی نخواهد افتاد. داروهای ضدافسردگی برخلاف داروهایی مثل دیازپام (والیوم) باعث اعتیاد افراد نخواهند شد. این داروها فقط اگر شما افسرده هستید روی شما اثر می گذارند واگر افسرده نباشید، هیچگونه اثری بر روی شما نخواهند داشت.

با این حال، داروهای ضدافسردگی داروهای پر قدرتی هستند و بعضی از افرادی كه مصرف این داروها را به طور ناگهانی قطع می كنند احساس ناخوشی و بیماری می كنند. چنین وضعیتی نشان دهنده این نیست كه شما به این داورها معتاد شده و به آنها متكی هستید، بلكه فقط بیانگر این است كه بدن شما به دریافت این داروها عادت كرده است. همینكه افسردگی شما بهتر شد، یك كاهش تدریجی در مقدار دارو به مدت چند هفته انجام میشود و سپس كم كم این داروها قطع می گردند تا بدن شما به آن عادت نموده و هیچ مشكلی ایجاد نشود.


نحوه اثر داروهای ضدافسردگی
در افسردگی، تغییراتی در نحوه كاركرد بدن ایجاد میشود و داروهای ضدافسردگی باعث میشوند كه این تغییرات به وضعیت طبیعی خود برگردد. همانگونه كه قبلاً هم گفتیم، سلولهای عصبی در مغز توسط فضای كوچكی به نام سیناپس از یكدیگر جدا میشوند. برای اینكه یك پیام عصبی از این سلولها انتقال یابد. سلولهای عصبی مواد شیمیایی خاصی (به نام نوروترانسمیترها) ترشح می كنند كه از این فضای كوچك بین سلولی (سیناپس) عبور كرده و به سلول عصبی بعدی می رسد (مثل دادن چوب در مسابقات دوی امدادی كه هر دونده بعد از مدتی دویدن چوب خود را به دونده بعدی تحویل می دهد) پیامهای عصبی فقط هنگامی انتقال می یابند كه به اندازه كافی از نوروترانسمیترها در سیناپس وجود داشته باشد نوروترانسمیترها سپس تجزیه شده و یا اینكه دوباره به سلولهای مغزی برمی گردند.
مقدار این نوروترانسمیترها در هنگام افسردگی كاهش می یابد (مثل این است كه چوب از دست دودنه دوی امدادی افتاده باشد) داروهای ضدافسردگی با افزایش مقدار این نوروترانسمیترها در فضای بین سلولها (سیناپسها) اثر خود را می گذارند.

افزایش نوروترانسمیترها در سیناپسها می تواند توسط داروهای مختلفی كه به روشهای متفاوتی عمل می كنند، ایجاد شود. این روشها عبارتند از:
- با افزایش ساخت مقدار نوروترانسمیترها (مانند داروی تریپتوفان)

- با جلوگیری از تجزیه شدن نوروترانسمیترها (مانند داروهای مهاركننده مونوآمین اكسیدازیا MAOI)

- با جلوگیری از جذب مجدد نوروترانسمیترها به سلولهای عصبی (مانند داروهای سه حلقه ای، تركیبات مشابه سه حلقه ای، SSRI)
بعد از مدتی كه از مصرف داروهای ضدافسردگی گذشت، خود بدن بطور طبیعی تولید این نوروترانسمیترها را افزایش می دهد و دیگر نیازی به مصرف این داروها ندارد.


چه كسانی نیاز به مصرف داروهای ضدافسردگی دارند؟
اگر شما به افسردگی خفیفی مبتلا هستید احتمالاً نیازی به مصرف داروهای ضدافسردگی ندارید. در مواردی كه شما به افسردگی متوسط دچار هستید ممكن است لازم باشد كه از این گونه داروها مصرف نمایید و در صورتی كه افسردگی شما شدید می باشد، حتماً لازم است كه این نوع داروها را مصرف نمایید.
این داروها حتماً باید توسط یك پزشك یا روانپزشك تجویز شوند. بعضی از علایم افسردگی مثل بیدار شدن از خواب در صبحهای خیلی زود، افسردگی هایی كه درهنگام صبح بدتر میشود، كاهش اشتها و كاهش وزن و از دست دادن علاقه نسبت به چیزهایی كه قبلاً از آنها لذت می بردیم، نشان دهنده این موضوع هستند كه افسردگی شما به احتمال خیلی زیاد به داروهای ضدافسردگی پاسخ می دهد.
این داروها ممكن است دارای عوارض جانبی باشند. این عوارض جانبی در هنگام شروع مصرف دارو بیشتر دیده میشوند و بعد از مدتی كه بدن به آنها عادت كرد، كم كم از بین می روند. با مصرف كردن مقادیر كم دارو و سپس افزایش تدریجی آن، می توان از بروز عوارض جانبی آنها جلوگیری نمود. اكثر این عوارض جانبی، كمتر از مشكلاتی كه خود افسردگی برای شما ایجاد می كند، مزاحم شما هستند. اگر داروها بطور مرتب و منظم مصرف شوند، افسردگی شما كم كم بهبود خواهد یافت. اگر شما داروهای خود را به مقدار كافی و كامل مصرف نمایید، آنها بهترین اثر خود را خواهند گذاشت. خوردن مقادیر كم دارو تاثیر زیادی در درمان افسردگی نخواهند داشت و ممكن است شما از عوارض جانبی دارو بیشتر اذیت شوید بدون اینكه اثر مثبتی از آن ببینید. انواع مختلفی از داروهای ضدافسردگی ساخته شده است كه در داروخانه ها موجود می باشند همه آنها دارای تاثیرات خوبی هستند. بعضی از داروهای ضدافسردگی برای یك نوع از افسردگی، بهتر از سایر داروها اثر می كند. عوارض جانبی داروهای مختلف نیز متفاوت می باشند.
بعد از یك دوره افسردگی، به شما توصیه میشود كه حداقل شش ماه از داروهای ضدافسردگی مصرف نمایید تا مطمئن شوید كه افسردگی دوباره بر نمی گردد. اگر شما قبلاً چندین دوره به افسردگی دچار شده اید، ممكن است پزشك از شما بخواهد كه مدت بیشتری از این داروها مصرف نمایید. امروزه بعضی از پزشكان به بیمارانی كه اولین افسردگی خود را بعد از 50 سالگی تجربه كرده اند توصیه می كنند كه مصرف داروها را بطور نامشخصی ادامه دهند زیرا خطر بروز مجدد افسردگی در آینده برای آنها وجود دارد.


داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای
به این داروها از این جهت سه حلقه ای گفته میشود كه ساختمان شیمیایی آنها از سه حلقه پیوسته به هم و یك زنجیره ساخته شده است (شبیه سه چرخه). این داروها با جلوگیری از جذب مجدد نوروترانسمیترها به سلولهای عصبی باعث میشوند كه مقدار آنها در فضای بین سلولی (سیناپسها) افزایش یابد.این داروها در درمان افسردگی های متوسط و شدید كه در آنها مشكلات خواب، اشتها، بیقراری و كندی حركات وجود دارد بسیار موثر هستند. حدود دو هفته زمان لازم است تا این داروها اثر خود را بر روی بیمار بگذارند.
انواع مختلفی از داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای وجود دارد (مانند ایمی پرامین و آمی تریپتیلین). تمام این داروها بر روی افسردگی اثر می گذارند اما دارای اثرات دیگری نیز هستند.


انواع داروهای سه حلقه ای ضدافسردگی

- سه حلقه ای های آرام بخش
- آمی تریپتیلین
- كلومیپرامین
- دوتیپین
- دوكسیپین
- تریمپرامین


- سه حلقه ای های محرك
- پروتریپتیلین


- سه حلقه ای های غیر آرام بخش
- آموكساپین
- دزیپرامین
- ایمی پرامین
- لوفپرامین
- نوتریپتیلین

برای مثال، بعضی از این داروها آرام بخش هستند و می توانند شما را آرام نمایند و بعضی دیگر این اثرات را ندارند.
اگر شما مضطرب و بیقرار هستید، پزشكتان ممكن است از این داروهای ضدافسردگی آرام بخش برایتان تجویز نماید. با این حال اگر شما احساس كندی و خستگی دایمی دارید، پزشك برایتان نوعی از داروهای ضدافسردگی كه دارای آرام بخشی كمتری باشد تجویز خواهد نمود.
بعضی از افرادی كه این داروهای سه حلقه ای آرام بخش را مصرف می كنند، در طی روز احساس خواب آلودگی می كنند. می توان به جای اینكه روزی سه بار این داروها را مصرف كرد (یعنی صبح، ظهر، شب)، فقط شبها تمام داروها را مصرف نمود تا احساس خواب آلودگی در طی روز از بین رفته و شبها نیز راحت تر بخوابیم. اگر شغل شما رانندگی است و یا اینكه با دستگاهها كار می كنید، باید در هنگام مصرف این داروها بسیار مراقب باشید و در مورد چنین مواردی با پزشك خود مشورت نمایید.
داروهای سه حلقه ای داروهای پر قدرتی هستند و همانند همه داروهای پر قدرت، می توانند دارای عوارض جانبی هم باشند اما بعضی از انواع جدیدتر این داروها مثل لوفپرامین (Lofepramine) دارای عوارض نسبتاً ناچیزی هستند. البته تمام افرادی كه دارو مصرف می كنند به عوارض جانبی آن دچار نمی شوند. مصرف بیش از حد داروهای سه حلقه ای بسیار خطرناك بوده و می تواند كشنده باشد.


عوارض جانبی سه حلقه ای ها
- تاری دید
- یبوست
- اشكال در نعوظ و خروج منی در مردان
- اشكال در ادرار كردن
- خشكی دهان
- اثر بر روی قلب (تند شدن یا بی نظمی در ضربان قلب)
- غش كردن
- سرگیچه در هنگام ایستادن
- عرق ریزش فراوان
- لرزش دستها
- افزایش وزن


داروهای ضدافسردگی مشابه سه حلقه ای
چندین دارو وجود دارد كه اثرات آنها درست شبیه داروهای سه حلقه ای است اما در ساختمان شیمیایی آنها سه حلقه وجود ندارد و بنابراین نمی توان به آنها سه حلقه ای گفت. این داروها عبارتند از:

-
داروی ماپروتیلین: كه دارای چهار حلقه میباشد. اگر شما دچار صرع هستید نباید از این دارو استفاده نمایید.

-
داروی میانسرین (Mianserin): به غیر از اثری كه بر روی مغز استخوان دارد، دارای عوارض جانبی ناچیزی می باشد، اما بخاطر همان اثر سوئی كه بر روی مغز استخوان دارد كمتر از این دارو استفاده میشود.

-
داروی ایپریندول (Iprindole): به ندرت می تواند باعث مشكلات كبدی شود.

-
داروی ترازودون (Trazodone): دارای عوارض جانبی كمی می باشد، با اینحال در مردان می تواند خیلی به ندرت باعث ایجاد نعوظ آلتی شود كه برطرف نمی گردد. این وضعیت بسیار دردناك می باشد.

-
داروی ویلوكسازین (Viloxazine): دارای عوارض جانبی كمتری از داروهای سه حلقه ای می باشد.

-
میترازاپین (Mitrazapine): یك داروی ضد افسردگی موثری می باشد كه می تواند باعث اختلالات خونی نیز بشود. بیمارانی كه این دارو را مصرف می كنند در صورتی كه دچار تب، گلودرد یا هرگونه علامت یك بیماری عفونی شدند باید با پزشك خود مشورت نمایند.

داروهای SSRI
SSRI حروف اول كلمات Serotonin Specific Re-Uptake Inhibitors می باشد كه به معنی مهاركنندگان جذب مجدد ویژه سروتونین است. این داروها به همان طریقی كه داروهای سه حلقه ای اثر می كنند عمل خود را انجام می دهند و از جذب مجدد نوروترانسمیترها به سلولهای عصبی جلوگیری می كنند.


انواع داروهای SSRI
- فلوكستین
- فلووكسامین
- پاروكستین
- سرترالین
- سیتالوپرام

با این حال این داروهای SSRI فقط بر روی یك نوع نوروترانسمیتر خاص به نام سروتونین اثر می كنند این داروها در درمان افسردگی بسیار موثر هستند و نسبت به داروهای سه حلقه ای، دارای عوارض جانبی كمتری می باشند. آرام بخشی این داروها كمتر بوده و باعث افزایش وزن نمی شوند و به اندازه داروهای سه حلقه ای، بر روی قلب اثر نمی گذارند. همانند داروهای سه حلقه ای، مصرف این داروها در افراد مبتلا به صرع باید با احتیاط صورت گیرد. این داروها می توانند در ابتدای شروع درمان، مشكلات گوارشی ایجاد
نمایند. اسهال، تهوع و استفراغ می تواند همراه با سردرد، بیقراری و اضطراب در افرادی كه این داروها را مصرف می كنند، دیده شود. این داروها در صورتی كه به میزان زیادی یك دفعه خورده شوند نسبت به داروهای سه حلقه ای دارای عوارض كمتری می باشند و بی خطرتر هستند.


عوارض داروهای SSRI
- اخلالات گوارشی (معده)
- اسهال
- تهوع
- استفراغ
- سردرد
- بیقراری
- اضطراب و نگرانی

داروهای SSRI نسبت به داروهای سه حلقه ای جدیدتر می باشند و مدت زیادی نیست كه در داروخانه ها فروخته میشوند. بسیاری از متخصصین عقیده دارند كه آنها بهتر از داروهای سه حلقه ای نمی باشند و از آنجایی كه این داروهای جدید بسیار گران می باشند، آنها را فقط وقتی كه بیمار نمی تواند داروهای سه حلقه ای را مصرف نماید، تجویز می كنند.
تبلیغات زیادی در مورد دارویی به نام فلوكستین (پروزاك) در روزنامه ها و رادیو تلویزیون شده است.
داروی فلوكستین كه به صورت كپسول می باشد از گروه داروهای SSRI است و این روزها
در بین مردم طرفداران زیادی پیدا كرده است. به این دارو لقب قرص خوشحالی (Happy Pill) داده شده است زیرا مصرف آن باعث میشود كه افراد دچار افسردگی خفیف، احساس شادی و خوشحالی كنند. از آنجایی كه این دارو دارای عوارض جانبی كمی می باشد، برای افراد مبتلا به افسردگی خفیف كه احتمالاً فقط با تغییر در نحوه زندگی خود می توانند وضعیت بهتری داشته باشند تجویز می گردد. در حال حاضر ایالات متحده آمریكا بسیاری از پزشكان از اینكه می بینند این دارو به میزان زیادی برای افراد تجویز میشود، نگران هستند. سایر داروهای گروه SSRI دارای عملكردهایی مشابه فلوكستین (پروزاك) هستند و به همان اندازه نیز موثر می باشند.


داروهای MAOI
MAOI حروف اول كلمات Monoamine Oxidase Inhibitors می باشد كه به معنی مهاركنندگان مونوآمین اكسیداز است. این داروها، اولین داروهای ضدافسردگی بودند كه ساخته شدند. آنها باعث افزایش مقدار نوروترانسمیترها در فضای بین سلولی (سیناپس) میشوند واین كار را بوسیله جلوگیری از تجزیه ماده ای به نام مونوآمین اكسیداز انجام می دهند. آنها موجب توقف غیرقابل برگشت عمل مونوآمین اكسیداز میشوند. متأسفانه، این داروها در سایر قسمتهای بدن هم بر روی مونوآمین اكسیداز كه دارای عملكردهای مهمی در آنجاها
می باشد اثر می گذارند. یكی از این عملكردها، تجزیه ماده ای به نام تیرامین (Tyramine)، میباشد كه در بعضی از غذاها یافت میشود. مقادیر زیاد تیرامین باعث بالا رفتن فشارخون میشود و یك سردرد شدید ضربان دار را ایجاد می كند و می تواند حتی منجر به سكته مغزی شود. بنابراین افرادی كه از داروهای گروه MAOI استفاده می كنند باید از یك رژیم غذایی حاوی مقادیر كم تیرامین پیروی كنند.
بدن حدود دو هفته وقت لازم دارد تا مونوآمین اكسیداز جدید بسازد و بنابراین دو هفته طول می كشد تا بعد از اینكه شما مصرف این داروها را متوقف نمودید، بدن دوباره به وضعیت طبیعی خود برگردد. در نتیجه شما باید در طی این دو هفته نیز از رژیم غذایی كم تیرامین پیروی نمایید.
نوع جدیدی از داروهای MAOI ساخته شده است كه اصطلاحاً به آن RIMA گفته میشود.
RIMA حروف اول كلمات Reversible Inhibitor of Monoamine Oxidase Subtype A می باشد ه به معنی مهاركننده قابل برگشت مونوآمین اكسیداز نوع A است. دو نوع مونوآمین اكسیداز به نامهای نوع A و نوع B وجود دارد. از آنجایی كه داروهای RIMA فقط از یك نوع مونوآمین اكسیداز جلوگیری می كنند، مشكلات كمتری با غذاهای حاوی تیرامین پیدا می كنند و بنابراین نیازی به یك رژیم سخت غذایی وجود ندارد. داروهای RIMA عمل مونوآمین اكسیداز را متوقف می كنند اما آن را منهدم نمی سازند. در نتیجه
بدن مجبور نمی باشد كه مونوآمین اكسیداز جدیدی بسازد و بنابراین اثران آن قابل برگشت خواهد بود و یك روز بعد از توقف مصرف دارو، اثرات آن از بین می رود.
از داروهای MAOI وقتی استفاده میشود كه داروهای سه حلقه ای و یا داروهای SSRI اثری نداشته باشند، اما بعضی از پزشكان از این داروها از همان ابتدا برای بیماران استفاده می كنند.


سایر داروهای ضدافسردگی

ال-تریپتوفان (L-Tryptophan): تصور میشود كه ال-تریپتوفان با افزایش ساخت نوروترانسمیترها در داخل سلولهای عصبی مغز، عمل خود را انجام می دهد. ال-تریپتوفان یك ماده شیمیایی است كه در رژیم غذایی یافت میشود و این ماده به سروتونین تبدیل می گردد.


فلوپنتیكسول (Flupenthixol): این دارو برای سایر بیماریهای روانی بكار می رود اما در مقادیر كم آن، یك داروی ضدافسردگی خوب می باشد. داروی فلوپنتكیسول داروی نسبتاً بی خطری بوده و عوارض جانبی كمی دارد. با این حال در صورتی كه به مدت طولانی مصرف شود می تواند عوارض جانبی وخیمی ایجاد نماید، بنابراین از این دارو فقط در كوتاه مدت باید استفاده شود.


نفازودون (Nefazodone): این دارو همانند داروهای SSRI عمل می كند اما دارای عوارض جانبی كمتری بر روی دستگاه گوارش (معده) می باشد. این دارو بهتر از داروهای SSRI برای كمك به خوابیدن بیمار اثر می كند.


ونلافاكسین (Venlafaxine): این یك داروی ضدافسردگی است كه شبیه داروهای SSRI عمل می كند. این دارو ممكن است باعث كهیر و یا قرمز شدن پوست شود كه در چنین مواقعی باید به پزشك اطلاع داد چون ممكن است نشانه یك واكنش آلرژیك شدید باشد. همانند بسیاری از داروهای ضدافسردگی، مصرف این دارو ممكن است باعث اختلال در كارهایی كه مهارت لازم دارند (مثل رانندگی) شود.

ریبوكستین (Reboxetine): این دارو بطور انتخابی از باز جذب یك نوع نوروترانسمیتر خاص به نام نورآدرنالین جلوگیری می كند.


لیوتیرونین (Liothyronine): این دارو یك هورمون است كه در درمان كم كاری تیروئید استفاده میشود. در مراكز تخصصی، از این دارو ممكن است همراه با سایر درمان ها برای افراد مبتلا به افسردگی شدید استفاده شود.


داروهای تثبیت كننده خلق (Mood Stabilisers)
از داروهای تثبیت كننده خلق به ندرت در درمان افسردگی استفاده میشود. از این داروها برای جلوگیری از بازگشت افسردگی استفاده میشود كه این كار با پایدار كردن خلق انجام می دهد.


لیتیوم
لیتیوم (Lithium) باعث پایدار شدن سلولهای عصبی و خلق افراد می گردد. افرادی كه دچار بیماری شیدایی- افسردگی (مانیك- دپرسیو) هستند با مصرف این دارو كمتر دچار مشكل می گردند از این دارو همچنین در پیشگیری از افسردگی در بیمارانی كه به افسردگی شدید راجعه دچار هستند استفاده میشود.
لیتیوم را باید به طور منظم مصرف نمود و میزان سطح آن ر خون باید در حد مناسبی باشد. مقادیر خیلی كم آن هیچ اثری ندارند و مقادیر خیلی زیاد آن باعث بروز عوارض جانبی شدیدی میشود. برای اینكه مشخص گردد كه هر بیماری به چه مقدار لیتیوم نیاز دارد، باید سطح خونی این دارو آزمایش شود.
قبل از اینكه لیتیوم برای بیمار تجویز شود، آزمایش خون انجام میشود تا معلوم شود كه آیا كلیه ها وظیفه خود را بخوبی انجام می دهند و آیا مواد شیمیایی موجود در بدن در حالت تعادل قرار دارند. شما معاینه خواهید شد و یك نوار قلبی هم گرفته میشود تا مشخص گردد كه آیا قلبتان سالم است یا خیر. عملكرد غده تیروئید نیز آزمایش میشود. اگر هرگونه مشكل كلیوی یا قلبی وجود داشته باشد، شما قادر به مصرف لیتیوم نخواهید بود.
از هنگامی كه شما شروع به مصرف لیتیوم می كنید، حداقل هفته ای یكبار آزمایش خونی انجام میشود تا مشخص گردد كه چه مقدار دارو برای شما مناسب می باشد. سپس هر ماه یكبار به مدت سه ماه، آزمایش تكرار میشود و بعد هر دو ماه یكبار این آزمایشها انجام می گردد.
عوارض جانبی درمان با لیتیوم ممكن است شامل خستگی، بیشتر شدن ادرار، لرزش خفیف دستها، خشك شدن دهان و احساس یك مزه فلزی در دهان باشد. بسیاری از این عوارض بعد از مدتی از بین می روند. این عوارض را نباید با آن عوارضی كه به علت بالا رفتن مقدار لیتیوم در خون ایجاد میشود اشتباه گرفت. عوارض سمیت لیتیوم (بالا رفتن میزان لیتیوم در خون) عبارتند از : لرزش شدید دستها، ضعف، اسهال، استفراغ و گیجی. در هنگام بروز چنین عوارضی، سریعاً خود را به یك مركز اورژانس برسانید.
مصرف لیتیوم در دراز مدت می تواند باعث افزایش وزن و گاهی اوقات اختلال در غده تیروئید شود. به همین دلیل سالی دوبار باید آزمایش تیروئید انجام شود. كم شدن مقدار هورمون غده تیروئید را می توان با متوقف كردن مصرف لیتیوم و یا با تجویز قرصهای هورمون تیروئید درمان نمود.


كاربامازپین (Carbamazepine): این دارو نیز باعث ثبات خلق میشود. این دارو را می توان همراه با لیتیوم و یا در افرادی كه به دلیلی نمی توانند از لیتیوم استفاده نمایند، بجای لیتیوم مصرف نمود. آزمایشهای خونی را باید هر دو هفته یكبار و به مدت دو ماه انجام داد و سپس گاهی اوقات اقدام به آزمایش خون نمود.


والپروات سدیم (Sodium Valproate): این دارویی است كه برای درمان صرع استفاده میشود و دارای عمل تثبیت خلق می باشد. در گذشته فقط وقتی كه نمی توانستند برای بیماری از لیتیوم یا كاربامازپین استفاده نمایند از این دارو استفاده می كردند اما امروزه بسیاری از متخصصین، این دارو را به سایر داروها ترجیح می دهند. آزمایش خون باید بطور منظم انجام شود.


سایر داروهای تثبیت كننده خلق
متخصصین ممكن است از داروهایی كه در بیماریهای مغزی مثل صرع استفاده میشود و دارای اثر تثبیت كنندگی خلق می باشد استفاده نمایند (مثل نیمودیپین، لاموتریگین، گاباپنتین و توپیرامید). از هورمون تیروكسین ممكن است گاهی اوقات در افرادی كه سریعاً دچار تغییر خلق میشوند و خلقشان بالا و پایین می رود استفاده نمایند. از این داروها فقط وقتی كه درمانهای رایج مثل لیتیوم، كاربامازپین و سدیم والپروات اثر نمی كنند، استفاده می گردد.درباره وبلاگ
سلام دوست عزیز به وبلاگ خودتون خوش امدید . تو این وبلاگ هر چی بخواهید پیدا میشه . فقط خوب بگردید.
Iranbloglist.comوبلاگ برتر را انتخاب کنید.
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
دوست عزیز نظرت راجب وبلاگ چیه
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه

 

گالری عکس
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

قالب وبلاگ

پیامک عاشقانه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic