منبع اطلاعاتی مفید
مقالات ، ادبیات ، عکس ، آموزشهای زناشویی ، موارد جنسی و............
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 5 بهمن 1390 توسط . کردستانی | نظرات ()

کمتر کسی پیدا میشود که تجربه ناخوشایند درد دندان را نداشته باشد. یکی از مهمترین مسائل پیش روی بیماران دندانپزشکی، ترس از درد دندان یا اعمال دردناک دندانپزشکی است. بسته به زمان و نوع درمان، این درد میتواند در سه بخش قبل از درمان، حین عمل و بعد از آن احساس شود. از همین رو همیشه کنترل درد بیمار به عنوان یک بحث مهم در دندانپزشکی مطرح بوده است. گرچه عموما اکثر این دردها با مسکن های خوراکی نه چندان قوی قابل کنترل است، ولی گه گاه لازم میشود از مسکن های قوی تر و یا حتی مخدرها هم کمک گرفت.

کمتر کسی پیدا میشود که تجربه ناخوشایند درد دندان را نداشته باشد. یکی از مهمترین مسائل پیش روی بیماران دندانپزشکی، ترس از درد دندان یا اعمال دردناک دندانپزشکی است. بسته به زمان و نوع درمان، این درد میتواند در سه بخش قبل از درمان، حین عمل و بعد از آن احساس شود. از همین رو همیشه کنترل درد بیمار به عنوان یک بحث مهم در دندانپزشکی مطرح بوده است. گرچه عموما اکثر این دردها با مسکن های خوراکی نه چندان قوی قابل کنترل است، ولی گه گاه لازم میشود از مسکن های قوی تر و یا حتی مخدرها هم کمک گرفت.

به عنوان یکی از شایعترین داروی های مسکن در دندانپزشکی، مروری بر قرص های ایبوپروفن و کپسول های ژلوفن میکنیم. خیلی ها این سوال را دارند که ژلوفن چه تفاوتی با بروفن دارد؟ سئوالی که عموما پرسیده میشود بیشتر اینگونه مطرح میشود که “می خواستم در مورد قرص ژلوفن سوال کنم که چه فرقی با بروفن داره؟  آیا این قرص عوارضش مثل بروفن هست؟ کدام یکیش ارجحیت داره نسبت به دیگری؟”

هر دو این داروها، جزء یک خانواده بزرگ مهم دارویی به نام NSAIDs یا داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی هستند که با مکانیسم مشابه اثر ضد دردی خود را اعمال میکنند. از دیگر داروهای مشهور این دسته دارویی، میتوان به آسپرین (Aspirin)، سلبرکس (Celebrex)، کتوپروفن (Ketoprofen)، ناپروکسن (Naproxen)، دیکلوفناک (Diclofenac یا Voltaren) و مفنامیک اسید (Mefanamic Acid یا Ponstel) اشاره کرد.

مکانیسم عمل NSAIDها از طریق تداخل با مسیر سنتز عوامل ضد التهابی (پروستوگلاندین) است که بدین ترتیب ابتدا کاهش التهاب رخ داده و متعاقبا کاهش احساس درد را خواهیم داشت.

داروی ایبوپروهن (Ibuprofen یا Advil) دارای خواص مسکن، ضدالتهاب و تب بری دارد. از عوارض نادر ایبوپروفن (که عامیانه به آن بروفن میگویند)، خشکی دهان، خونریزی از دستگاه گوارشی، خستگی، اضطراب، تپش قلب و … است. لذا مصرف این دارو در افرادی که ناراحتی های گوارشی یا زخم معدع دارند توصیه نمیشود. همچنین این دارو در حساسیت مفرط، آسم، بیماری های شدید کلیوی و بیماری های شدید کبد منع مصرف دارد.

مدتی است که شکل کپسول ژلاتینی نرم ایبوپروفن با نام تجاری (ژلوفن یا Gelofen) وارد بازار دارویی کشور شده است. یکی از مهمترین برتری های فرم کپسول نسبت به قرص، راحتی مصرف آن برای بیماران با مشکلات گوارشی است. ژلوفن به دلیل اینکه در فرم دارویی کپسول می باشد، به احتمال بیشتر دارای اثر سریعتر است. با این حال از نظر عوارض کلی چون ماده ی موثره آنها مشابه است چندان تفاوتی ندارند. البته ممکن است کپسول بکار رفته در ژلوفن در تعداد کمی از افراد ناراحتی ایجاد کند. بنابراین اینکه کدام ارجح است به خودتان بستگی دارد. در کل تفاوت قابل ملاحظه ای بین این دو وجود ندارد.

آیا میدانستید که: قرصهای ایبوپروفن دارای بوی نامطبوعی هستند که کارخانجات تولید کننده برای پوشاندن این بوی نامطبوع قرصها را روکش میدهند . عموما جنس روکش از نشاسته یا لاکتوز و به طور کلی مواد بی اثر دیگر میباشد که روی خواص دارویی این قرص بی اثر می باشد معمولا کارخانجات داروسازی یک رنگ خاص نیز به روکش اضافه میکنند که برخی از اوقات به عنوان علامت شناسایی قرص نیز بکار میرود. قرص های ایبوپروفن در بازار ایران عموما به رنگ قرمر هستند.

موارد کاربرد: کاهش موقت (تسکین) دردهای ناشی از سرماخوردگی، دندان درد، دردهای عضلانی، سردرد (از جمله سردرد میگرنی)، ارتریت روماتوئید، دردهای قاعدگی و کاهش تب.

توجه: قبل از مصرف این دارو در موارد ذیل باپزشک معالج خود مشورت نمائید:

•    هرنوع حساسیت نسبت به یکی از دارو های ضدالتهاب غیر استروئیدی یا هر نوع داروی دیگر مانند آسپرین و سایر سالیسیلات ها و نیز انواع غذاها و افزودنی ها مانند رنگها و مواد نگهدارنده.
•    ابتلا به ناراحتی یا بیماریهای قلبی عروقی، خونی، گوارشی (کولیت، زخم معده یا دیگر مشکلات معده ای روده ای و…)، دیابت شیرین، بیماریهای کلیوی، هموروئید، آسم، رینیت، صرع، فشار خون، پارکینسون و هر نوع بیماری دیگر.

موارد احتیاط:

•    از مصرف همزمان این دارو با الکل اجتناب نمائید، زیرا موجب تشدید مشکلات معده می گردد.
•    از مصرف همزمان این دارو با آسپرین، استامینوفن و سایر سالیسیلات ها به دلیل بروز عوارض ناخواسته بپرهیزید.
•    قبل از انجام هرگونه عمل جراحی یا دندانپزشکی، پزشک خود را از مصرف این دارو آگاه سازید. بخصوص اگر آسپرین مصرف میکنید اینکه پزشک شما مطلع شود مهم است.
•    مصرف این دارو ممکن است سبب گیجی، خواب آلودگی یا مشکلات بینائی گردد. لذا از رانندگی و انجام کارهائی که به هوشیاری نیاز دارد بپرهیزید.
پزشک خود را مطلع سازید اگر:
•    پس از مصرف دارو علائم بیماری و تسکسن درد شما بهبود نیافت یا بدتر شد.
•    اگر برای پائین آوردن تب مصرف شود و تب بیمار بیش از سه روز طول کشیده و یا محل درد، قرمز و متورم گردید.

مقدار و نحوه مصرف:

میزان مصرف این دارو بر حسب وزن و سن بیمار توسط پزشک تعیین میشود و پیروی از دستور پزشک بسیار مهم است. اطلاعات زیر حدود دوز درمانی دارو را بیان میدارد.

•    به منظور کاهش درد، در بزرگسالان و نوجوانان ۲۰۰ تا ۸۰۰ میلی گرم هر ۶ تا ۸ ساعت (نباید از ۳٫۲ گرم در روز تجاوز کند). در اطفال ۲ تا ۱۱ ساله، سوسپانسیون خوراکی با دوزاژ mg 7.5 به ازاء هر کیلوگرم وزن کودک و ۴ بار در روز با حداکثر دوز روزانه mg/kg 30 تجویز میشود.
•    اگر دارو را چند وعده میل می کنید و مصرف یک نوبت آنرا فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آنرامصرف کنید ولی اگر تقریباً زمان نوبت بعدی فرا رسیده باشد از مصرف آن خودداری کرده و مطابق برنا مةعادی مصرف دارو عمل کنید . از دو برابر کردن میزان مصرف دارو بپرهیزید.

عوارض جانبی:

همانند هر داروی دیگری که در دسترس است، برای پروفن و ژلوفن هم بحثی بنام عوارض جانبی مطرح است. یعنی به موازات اثر درمانی مطلوب، دارو ممکن است باعث بروز برخی عوارض ناخواسته نیز بشود. اگر چه تمام این عوارض در یک فرد دیده نمی شود، منتها در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با پزشک خود مشورت کنید:

•    سردرد شدید، اختلالات پوستی، اختلالات بینائی، تنگی نفس، افسردگی یا تغییرات رفتاری، اختلالات شنوائی، بی حسی یا ضعف در دستها وپاها، احساس خستگی، اختلالات ادراری و افزایش وزن.
•    در صورت بروز هر یک از عوارض زیر مصرف دارو را قطع کنید وسریعاً پزشک خود را در جریان قرار دهید: درد وسوزش معده یا شکم، مدفوع قیری رنگ، سیاه یا خون آلود، احساس درد و فشار در قفسة سینه، تشنج با یا بدون لرز، تهوع، سوزش دل یا سوء هاضمه، لکه های قرمز کوچک روی پوست، جراحت، زخم یا لکه های سفید روی لبها یا داخل دهان، خون دماغ بدون علت خاص، خونریزی یا کبودی غیر معمول، استفراغ و بالا آوردن خون.
•    عوارض خفیف دیگر که نیاز به مراقبت پزشکی ندارد ممکن است با ایبوپرفن پیش بیایند مانند درد خفیف شکم یا معده، گیجی یا خواب آلودگی، تهوع و استفراغ ، سوء هاضمه و سوزش قلب

مسمومیت:

در صورت مصرف اتفاقی بیش از مقدار توصیه شده پزشک و یا مصرف یکباره با دوز زیاد دارو توسط یک فرد، بیمار بایستی فورا به اورژانس گوارش بیمارستان منتقل شده تا تحت شستشوی معده و مراقبت ویژه قرار بگیرد.

فراموش نکنید:

•    دارو را دور از دسترس اطفال، دور از رطوبت و در دمای زیر ۳۰ درجه سانتی گراد نگهداری نمائید. همچنین از نگهداری و مصرف داروهای تاریخ گذشته خودداری کنید.
•    داروهای ژلوفن و بخصوص پروفن را با معده پر مصرف کنید و حتی المکان (بخصوص بعد از مصرف پروفن) تا نیم ساعت در حالت عمودی (نشسته یا استاده) قرار داشته باشید.
•    برای کنترل درد، دندانپزشک ممکن است داروهای دیگری را نیز به شما تجویز کند. سعی کنید داروها را بنا به دستور سر وقت (بخصوص در چند روز اول) مصرف کنید تا ناراحتی کمتری داشته باشید. نگزارید اول احساس درد کنید و بعد دارو را مصرف کنید.
•    مصرف این داروها در بارداری و بخصوص در سه ماهه آخر توصیه نمیشود. بهتر است برای کنترل درد در این زمان از استامینوفن استفاده شود.
•    این داروها به مقدار قابل توجهی در شیر مادر شیرده ترشح نمیشود، با این حال تغذیه با شیر مادر در حین مصرف این دارو توصیه نشده است. نسبت سود و زیان ناشی از مصرف دارو باید توسط پزشک سنجیده شود. در صورت نیاز به مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی با پزشک معالج خود مشورت نمائید.
درباره وبلاگ
سلام دوست عزیز به وبلاگ خودتون خوش امدید . تو این وبلاگ هر چی بخواهید پیدا میشه . فقط خوب بگردید.
Iranbloglist.comوبلاگ برتر را انتخاب کنید.
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
دوست عزیز نظرت راجب وبلاگ چیه
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه

 

گالری عکس
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

قالب وبلاگ

پیامک عاشقانه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات