منبع اطلاعاتی مفید
مقالات ، ادبیات ، عکس ، آموزشهای زناشویی ، موارد جنسی و............
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 17 خرداد 1390 توسط . کردستانی | نظرات ()

 پس از شکست ایرانیان از اسکندر مقدونی و اشغال کشور به دست سلوکیان؛ میهن‌پرستان ایرانی برای آزاد ساختن سرزمین خود از چنگ بیگانگان بپا خاستند. سرانجام سلوكی‌ها از اشك (ارشک) پیشوای پارتها كه از قبایل آریایی خراسان بودند شكست خوردند و آن‌ها با دلیری و پهلوانی خود توانستند سلوکیان را از ایران بیرون رانده و دوباره پایتخت ایران را به منطقه‌ی میان‌رودان برگردانند و شهر تیسفون را بنا کنند. (۱)

 برخی دیگر از پژوهش‌گران اشکانیان را از گروه پارنی از کلان‌قوم ایرانی سکاهای خاوری (یکی از 4 شاخه آریاییان ایران: مادها، پارس‌ها، پارت‌ها و سکاها) می‌دانند که توانستند به مدت 3 سده حدود ایران را از چشمداشت همسایگان آزمند ایمن دارند. 


طبقه‌ی شاهی اشکانیان از هفت خاندان تشکیل می‌شد که نام‌دار‌ترین آنها عبارتند از:

 سورن‌پهلو، قارن (کارن) پهلو، مهران، گیو، اسپهبد، اسپندیاذ. این خاندان‌ها در زمان ساسانیان نیز همچنان دارای قدرت و نفوذ بودند و مدت‌ها ایران اسپهبد از خاندان سورن برگزیده می‌شد. بهرام چوبین نیز از خاندان مهران بود. خاندان ساسان نیز گرچه یکی از ناموران آن دوران بود ولی از این هفت خاندان به‌شمار نمی‌آمد. (۲)

پیشوایان پارت (قارن پهلو) مدعی بودند كه پرچم مقدس كاوه قهرمان مشهور اسطوره‌ای تاریخ ایران در اختیار خانواده آنها قرار دارد. آنان خود را از نسل آرش كمانگیر می‌دانستند. (۳)

 

نبرد اشكانیان با رومیان:

در این هنگامه بود كه دشمن تازه و بزرگی در برابر قدرت ایران بوجود آمد و آن سرزمین پهناور و نیرومند روم بود.

ارتش روم به زودی سراسر اروپا، شمال آفریقا و بخشی از آسیا را به تصرف درآورده، سپس به ایران روی نهادند. لیكن پس از 300 سال كشمكش با اشكانیان نتوانستند حتی یك وجب از خاك ایران را تصرف كنند و ناگزیرشدند كه از این آرزوی خام یعنی اشغال ایران چشم بپوشد.

 جنگجویان پارتی تیراندازان ماهری بودند و در اثر شیوه كارزارشان (روح نظام ارتش آنها جنگ و گریز بود) آسیب‌های بسیار سختی به لژیونرهای رومی وارد آورد.

 اشکانیان با تکیه بر شگردها و فناوری نظامی برجسته‌ی خود - که گونه‌ی کامل شده‌ی فناوری دوران هخامنشیان بود - توانستند چندین شکست سنگین بر رومیان وارد کنند که نامدار‌ترین آنها شکست کراسوس در نبرد کارای (حرّان) در سال ۵۳ پ.م. است. در این نبرد، ایران‌اسپهبد «رستم سورِن‌پهَلو» (سورنا) توانست با ده هزار سواره‌نظام کارآزموده و برجسته سپاه چهل و دو هزار نفره‌ی کراسوس (فاتح جنگ بردگان و درهم‌کوبنده اسپارتاکوس سردار قدرتمند انقلاب بردگان) را تارومار کند و خود کراسوس و پسرش پوبلیوس را بکشد.

سورنا جوانمردی آریایی و از بزرگ‌ترین سرداران اشکانی بود که با نوآوری و روش‌های جنگی نوین، از سوی  ارد (اشك13) پادشاه اشكانی، سخت‌ترین شکست تاریخ را بر تجاوزگران رومی وارد ساخت.

ژول سزار (Julius)، پومیه  (Pompee) و كراسوس (crassus) سه تن از سرداران و فرمانروایان بزرگ روم بودند كه سرزمین‌های پهناوری را كه به تصرف دولت روم در آمده بود، به‌طور مشترک اداره می كردند. آنها در سوم اكتبر سال 56 پیش از میلاد در نشست لوكا (Luca) تصمیم حمله به ایران را گرفتند. (۴)

 شکست معروف دیگر روم از اشکانیان شکست مارکوس آنتونیوس (آنتوان امپراتور روم) در آذرپاتگان (آذربایجان) است که در آنجا هم به خاطر سرمای زمستان و تیراندازان ماهر ساتراپ ماد تمام نیروهای مارک آنتونی (صدهزار نفر) تارومار شدند و تنها خود سردار رومی با اندکی از نیروهایش جان سالم به در بردند و توانستند به روم برگردند.

مارک آنتونی (پسرعمه ژول سزار)، لئوپید و اکتاویانوس (برادر زن آنتوان) نیز اتحاد سه‌گانه دوم را تشکیل داده بودند و به‌طور مشترک بر امپراطوری روم فرمان می‌راندند. آنان به هنگام زمامداری فرهاد چهارم (اشک ۱۴) در سال ۳۶ پ.م به ایران لشکرکشی نمودند. (۵)

 

زبان، فرهنگ و آیین در دوره اشكانیان:

پارتیان كه در آغاز مردمانی جنگجو بودند و در شمال شرقی ایران می‌زیستند از حیث فرهنگ و هنر با پارسیان هخامنشی كه ایرانیان جنوب و جنوب غربی این سرزمین بودند اندک تفاوتهایی داشتند.

شیوه هنر ظریف هخامنشی در ابتدای این دوران به شیوه ای ساده‌تر بدل شد اما كم كم انواع هنر ترقی كرد. گرچه در برخی از آثار اولیه این دوره اثر هنر یونانی دیده می شود.

یکی از نوآوری‌های بزرگ ایرانیان پس از هخامنشی (یعنی روش معماری سقف مسطح چوبی با الوارهای بسیار بزرگ شبیه به آنچه که در تخت جمشید می‌بینیم)، استفاده از آسمانه‌های قوسی و گنبدخانه‌ها در دوره معماری پارتی می‌باشد، که تا دوره قاجار نیز در معماری مرسوم بوده است.  البته شایان ذکر است که سنت استفاده از آسمانه‌های تخت پس از دوره هخامنشیان و در زمان اشکانیان نیز همچنان رایج بوده است.

حضرت عیسی مسیح (ع) در دوران پادشاهی فرهاد پنجم زاده شد ولی در زمان پادشاهی اردوان سوم اشكانی بود كه دین مسیحیت رواج گرفت.

بیشتر ایرانیان در دوره اشكانی دین زرتشتی داشتند؛ ولی همانند زمان هخامنشیان، فرمانروایان دادگر اشکانی نسبت به دین و آیین مردم با دیده رواداری و آسان‌گیری (تساهل و تسامح) می‌نگریستند. (۶)

 زبانشان نیز زبان پارسی میانه پارتی (پهلوی اشکانی یا پهلوانیک) و دنباله‌ی پارسی باستانی است که هخامنشیان بدان سخن می‌گفتند. پارت‌ها داستانهائی داشتند كه برخی از آنها در شاهنامه آمده است.

 پس از سرنگونی هخامنشی و پیش از برآمدن اشکانیان، در اندک زمان سلطه سلوکیان، زبان و خط یونانی در نامه‌های اداری و رسمی به‌کار رفت. در این هنگامه هیچ اثر نوشته شده‌ای از خط و زبان ایرانی نداریم و به نام دوره تاریک در مطالعات تاریخی زبان پارسی به‌شمار می‌آید.

تا این که در زمان اشکانیان، خط پهلوی اشکانی برای نوشتن زبان پهلوی اشکانی پایه‌ریزی شد. اسناد یافت شده از این خط عبارتند:

کتیبه‌‌ها، سکه‌ها، سفالینه‌ها و تحریری (قباله‌ها).

خط پهلوی صامت نگار بوده و از راست به چپ نوشته می‌شود. از میانه‌ فرمانروایی اشکانیان خط پهلوی دیگر به عنوان خط ملی ایرانی، در مقابل دیگر خطها مانند یونانی، رومی، چینی و برهمائی، شناخته شده بود و به همین سبب شاهنشاهان ساسانی نیز آن را نگهداشته و از آن به عنوان خط ملی بهره بردند، گرچه خط پهلوی ساسانی تفاوت‌های اندکی با خط پهلوی اشکانی دارد.

خط دیگر این دوره به نام خط پارتی مانوی است که دربرگیرنده ادبیات دین مانی می‌باشد.  (۷)

منبع : وبلاگ اریو برزن

درباره وبلاگ
سلام دوست عزیز به وبلاگ خودتون خوش امدید . تو این وبلاگ هر چی بخواهید پیدا میشه . فقط خوب بگردید.
Iranbloglist.comوبلاگ برتر را انتخاب کنید.
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
دوست عزیز نظرت راجب وبلاگ چیه
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه

 

گالری عکس
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

قالب وبلاگ

پیامک عاشقانه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic