منبع اطلاعاتی مفید
مقالات ، ادبیات ، عکس ، آموزشهای زناشویی ، موارد جنسی و............
نوشته شده در تاریخ جمعه 6 خرداد 1390 توسط . کردستانی | نظرات ()

زلزله قابل پیش‌بینی نیست بلكه خطرات و خسارت آن قابل پیش‌بینی و پیشگیری است، مساله‌ای كه سال‌هاست در ژاپن اتفاق افتاده، بر این اساس به نظر می‌رسد باید بحث زلزله تهران و همه خسارت‌های احتمالی را از بحث تراكم جمعیت و دلهره خالی كردن شهر جدا كنیم.

به گزارش جام جم با توجه به این‌كه حدود 11 سال پیش محققان ژاپنی تحقیقات گسترده‌ای نسبت به گسل‌های تهران و خسارات احتمالی انجام داده‌اند، در واقع مباحث موجود در خصوص زلزله جدید نیست، بلكه به نظر می‌رسد باید طرح مجدد آن را به عنوان افزایش هوشیاری مسوولان و برنامه‌ریزی برای پایتخت تلقی كرد.

كارشناسان امور شهری و جمعیت‌شناسی در این زمینه بر لزوم كاهش ظرفیت ساكنان تهران از طریق اجرای طرح‌هایی نظیر انتقال دستگاه‌های دولتی، دانشگاه‌ها و دیگر نهادهای پرجمعیت و حتی ایجاد چند پایتخت برای ایران تاكید می‌كنند.

این طرح‌ها بویژه پس از آن كه محمود احمدی‌نژاد در هفته‌های اخیر به لزوم خروج 5 میلیون نفر از تهران برای اداره امور در صورت وقوع زلزله سخن گفت، بیشتر مورد بحث و گفتگو قرار گرفته است.

در این زمینه، رئیس انجمن جمعیت‌شناسی اگرچه تاكید دارد، انتقال 5 میلیون نفر جمعیت از شهر تهران با هیچ روشی امكانپذیر نیست، اما می‌گوید: بین 5/4 و در نهایت 5 میلیون نفر جمعیت متناسب با ظرفیت تهران است و بیش از آن را باید اضافه بر ظرفیت معمول به حساب آورد.دكتر حبیب‌الله زنجانی ادامه می‌دهد: انتقال چنین جمعیتی از شهر تهران با روش‌های معمول غیرقابل اجراست مگر این‌كه مجریان آن از روش‌های غیرمعمول استفاده كنند كه در آن صورت اجرای هر كار دیگری هم شاید ممكن باشد.

عضو اسبق هیات علمی دانشگاه تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر میزان جمعیت مطلوبی كه شهری با ویژگی‌های تهران می‌تواند داشته باشد، می‌گوید: جمعیت مطلوب یك شهر متاثر از دو شاخص اشتغال و برآورده شدن نیازهای اساسی است و به همین دلیل نیز نمی‌توان آن را پیش‌بینی كرد.

نایب رئیس شورای شهر تهران نیز اگرچه خروج 5 میلیون نفر جمعیت و رساندن ساكنان تهران به 4 تا 5 میلیون نفر را بعید می‌داند، اما می‌گوید: واقعیت تهران به گونه‌ای است كه محدوده فعلی تهران حداكثر محدوده‌ای است كه می‌تواند داشته باشد و بر اساس محدوده ضوابط شهرسازی نیز شعاع حریم باید 3 برابر شعاع محدوده باشد؛ این در حالی است كه حریم شهر تهران تقریبا از بین رفته و چیزی به عنوان حریم نداریم.

حمزه شكیب در گفتگو با مهر ادامه می‌دهد: جمعیت بالا برای شهرهای بزرگ و پایتخت یك مساله اجتناب‌ناپذیر بوده و این مشكل تنها تهران نیست و اغلب شهرهای بزرگ دنیا مانند توكیو نیز با این مساله مواجه هستند.

وی با این حال تاكید دارد: باید طرحی تهیه شود تا بر اساس آن توزیع عادی جمعیتی در كشور داشته باشیم.

شكیب بدون آن كه نام طرح خود را ایجاد چند پایتخت بگذارد، می‌گوید: باید فرآیند توزیع ثروت و دانش، مراكز سیاسی، مراكز فرهنگی، مراكز دانشگاهی، توزیع مراكز نرم‌افزاری، مراكز پزشكی، حتی مدارس آموزش و پرورش و كارهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری به گونه‌ای باشد كه جمعیت به صورت یكنواخت در كشور توزیع شود.

به گفته وی، هم‌اكنون 80 درصد مراكز و ظرفیت‌ها مانند اغلب دانشگاه‌های خوب، دبیرستان‌های نمونه و مراكز پزشكی خوب در تهران قرار دارند.

شكیب با بیان این كه تعدیل جمعیتی تهران اقدامی زمانبر است، ادامه می‌دهد: باید برنامه‌ریزی انجام شود و تدبیری اندیشیده شود كه به همه زوایا توجه شده و در یك افق به این هدف برسیم و در مرحله اول سعی كنیم جمعیت تهران را ثابت نگه داریم و بعد از مدتی یك درصد قابل قبولی از جمعیت را متعادل كنیم تا شوك منفی نیز به جامعه وارد نشود.


او تاكید می‌كند: برای تعادل جمعیتی تهران باید برخورد مدبرانه‌ای با مساله داشته باشیم و نمی‌توان این مشكل را احساسی حل كرد.

در این میان، دكتر بهرام عكاشه، استاد زمین‌شناسی و رئیس دانشكده علوم پایه دانشگاه آزاد با تاكید بر این كه وقوع زلزله در تهران حتمی است، اعتقاد دارد: برای كاهش فجایع زلزله، خروج مردم از پایتخت كافی نیست بلكه باید تمركز را از پایتخت برداریم.این محقق ادامه می‌دهد: در این زمینه بهتر است كه ایران پایتخت‌های متعدد داشته باشد؛ یك منطقه پایتخت سیاسی باشد، منطقه دیگر پایتخت صنعتی و شهر دیگری به عنوان پایتخت تجاری معرفی شود.

وی خاطرنشان می‌كند: احتمال وقوع زلزله در تهران حتمی است و آنچه كه نگرانی‌ها را بیش از پیش می‌كند، بزرگ شدن شهر، گسترش حاشیه‌نشینی، ساخت‌وساز روی گسل‌ها و افزایش بیش از حد جمعیت در آن است. عكاشه در این زمینه به تحقیقات ژاپنی‌ها اشاره می‌كند كه نسبت به وقوع زلزله در تهران هشدار داده‌اند.

تحقیقات ژاپنی‌ها

در فروردین ماه سال 1378 بنابه درخواست ایران، آژانس همكاری‌های بین‌المللی ژاپن جایكا (JICA) كه نماینده رسمی و مسوول اجرای طرح‌های همكاری‌های فنی دولت ژاپن است، گروه مطالعاتی خود را به تهران اعزام كرد تا مطابق مقررات و آیین‌نامه‌های جاری كشور ژاپن، مطالعاتی را در زمینه زلزله‌های احتمالی تهران انجام دهد.

به گزارش مهر،‌ در این مطالعات بر پایه اسناد و گزارش‌هایی كه پیشتر توسط محققان ایرانی و خارجی تهیه شده بود، ویژگی‌های گسل‌های فعال اصلی در تهران و اطراف آن مورد بررسی قرار گرفت. از میان بسیاری از گسل‌های فعال در منطقه، احتمال فعال شدن 3 گسل مشاء شمال تهران و گسل جنوب ری تشخیص داده شد.

بر این اساس، در سناریوی زلزله مدل گسل ری، منطقه جنوبی شهر شدت زلزله 9 و منطقه شمالی آن شدت زلزله بین 7 تا 8 را احساس خواهند كرد. در مدل گسل شمال تهران شدت زلزله در بخش شمالی شهر به 9 و در بخش جنوبی آن به 7 می‌رسد و بخش بزرگی از شهر شدت زلزله 8 را تجربه خواهند كرد. در مدل گسل مشاء در قسمت بزرگی از شهر، زلزله‌ای با شدت 7 احساس خواهد شد. در مدل شناور نیز بخش اعظم شهر شدت زلزله 8 و چندین قسمت نیز شدت زلزله 9 را تجربه خواهند كرد.

این گروه ژاپنی گسل ری را خطرناك‌ترین گسل تهران نام برده و اعلام كرده است در صورتی كه زلزله تهران به خاطر فعال شدن گسل ری باشد، 480 هزار ساختمان در تهران یعنی 55 درصد ساختمان‌ها فرو خواهد ریخت.

در مورد گسل ری، نسبت تلفات در چندین حوزه آماری در مناطق 11 و 12 فوق‌العاده بالا (40 درصد یا بیشتر) خواهد بود. فعالیت‌های اضطراری امدادرسانی در این مناطق موثر نیستند، اما در مدل گسل شمال تهران، اگر فعالیت‌های امدادرسانی به مقدار كافی انجام شود، نسبت تلفات در تمامی حوزه‌های آماری به سطح 20 درصد یا كمتر كاهش خواهد یافت.

هر روز 20 لرزه

در همین حال، رئیس بخش مهندسی لرزه‌ای مركز تحقیقات ساختمان و مسكن با بیان این‌كه طی 5 سال گذشته تاكنون روزانه بین 20 تا 50 زلزله خفیف در تهران رخ داده است‏‎‏، از آسیب‌پذیری 30 تا 40 درصد ساختمان‌های تهران در صورت وقوع زلزله با ریشتر‌های بزرگ خبر داد.

علی بیت‌اللهی در گفتگو با ایلنا با تاكید بر این‌كه انباشتگی تنش زلزله‌ای در گسل‌های تهران طی 5 سال گذشته شدت یافته است، افزود: رفتار لرزه‌ای ناحیه دچار تغییرات قابل ملاحظه‌ای شده است به گونه‌ای كه این تغییرات باعث شده روزانه بین 20 تا 50 زلزله خفیف در تهران به وقوع بپیوندد.

به گفته بیت‌اللهی، این زلزله‌ها از طریق دستگاه‌های لرزه‌نگاری مشهود است، ولی برای ساكنان تهران محسوس نیست. این كارشناس ارشد مهندسی لرزه‌ای با اشاره به نقاط زلزله‌خیز تهران گفت: در حال حاضر شمال شرق تهران در محدوده دماوند به دلیل اتصال گسل مشاء فشم و شمال‌غرب حساس‌ترین نقطه به لحاظ زلزله در تهران است.

رئیس بخش مهندسی لرزه‌ای مركز تحقیقات ساختمان و مسكن در عین حال تاكید كرد: طی بررسی‌های انجام گرفته از 5 سال گذشته تا دیروز هیچ گونه تغییری كه باعث شود كارشناسان احتمال یك زلزله بزرگ را در تهران بدهند، مشاهده نكرده‌اند.

بیت‌اللهی با بیان این‌كه نباید به دوره‌ بازگشت زلزله‌ای توجه و اهمیت داد، گفت: این‌كه ما براساس مفهوم دوره بازگشت كه مثلا در صد سال گذشته در یك نقطه 10 زلزله رخ داده است، به مفهوم این نیست كه زلزله در دهمین سال از بعد از 100 سال بار دیگر رخ بدهد.

وی آخرین زلزله تهران را مربوط به سال 1830 ذكر كرد و گفت: این زلزله 1/7 ریشتر قدرت داشت و در شمال تهران به وقوع پیوست.درباره وبلاگ
سلام دوست عزیز به وبلاگ خودتون خوش امدید . تو این وبلاگ هر چی بخواهید پیدا میشه . فقط خوب بگردید.
Iranbloglist.comوبلاگ برتر را انتخاب کنید.
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
دوست عزیز نظرت راجب وبلاگ چیه
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه

 

گالری عکس
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

قالب وبلاگ

پیامک عاشقانه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات