منبع اطلاعاتی مفید
مقالات ، ادبیات ، عکس ، آموزشهای زناشویی ، موارد جنسی و............
نوشته شده در تاریخ جمعه 6 خرداد 1390 توسط . کردستانی | نظرات ()
 انسانهای بسیاری را می بینیم  كه ظاهری سالم دارند ولی  بخاطر برخورداری ازشخصیت نا سالم رنج می برند  و باعث مشكلات متعددی برای خود و دیگران  می شوند...

 

مقدمه:

 سلامت روانی یك وضع وحال كاملا" طبیعی است  و وسیله رسیدن به آن نیز در دسترس همه ما قرار دارد. به عقیده روان شناسان اجزاء یك زندگی مؤثر و مثبت و سازنده را مجموعه سنجیده ای از تلاش های جدی و پیگیر ، همراه با اندیشه روشن ، شوخ طبعی و اعتماد به خود  تشكیل می دهند. ما معتقد به فرمول های تخیلی ، یا كاوش های تاریخی در گذشته شما نیستیم تا كشف كنیم كه مثلاً چون با شما به شدت و سختگیرانه رفتار شده است پس دیگران مسئول اندوه و ناراحتی شماهستند. این مقاله راههای دستیابی به شور و شادی را ارائه می دهد و بر مسیری روشن و قابل فهم و منطقی بر مسئولیت و تعهد نسبت به خود  و شور زندگی و تمایل به داشتن شخصیت انتخابی خود تكیه دارد .

شخصیت های سالم شخصیت  هائی هستند كه بر نقاط ضعف خود غلبه پیدا كرده اند وقت  خود را به شكوه و  شكایت تلف نمی  كنند نسبت به امور زندگی  شور و هیجان  دارند .هرآن چه هست  را خردمندانه می پزیرند مسایل و مشكلات را به عنوان جزیی از زندگی می پذیرند لحظات خود را با حسرت و آرزوی وضع  دیگران هدر نمی  دهند .آنها می توانند اشتباهات خود را بپذیرند  از گذشته پند می گیرند تسلیم اندوه  نمی شوند به زیستن  در زمان حال توجه دارند.   این  افراد دارای یك راهنمای درونی  هستند از نا شناخته ها نمی ترسند و  جویای تجربیات  تازه و  جدید بوده و به نحو شگفت آوری مستقل هستند.نسبت به خانواده ی خویش علاقه مند و وفادارند. روابطشان با دیگران بر پاییه احترام متقابل است.فارغ از توقعات و انتظارات هستند.اسرار ندارند همه او را تأیید كنند.به دنبال خواسته ها و اهداف و آرزوهای خود می روند.انتخاب های خود را با اراده برمیگزینند.ظاهر سازی نمی كنند.چون خود را پذیرفته اند.همواره تشنه ی راه فرا گیری و پیشرفت اند .میخواهند موفقیت و پیروزی را در شخصیت خود داشته باشند نه بخاطر شكست و غلبه بر دیگران.

افرادی  با ایمان,مهربان,منطقی,با اخلاق و دارای هوش هیجانی مناسب هستند.آنها نمیگذارند هیجانا ت شان تبدیل به مشكل جسمانی شود.افراد مسئولیت پذیری هستند.روزهای شور انگیزی را سپری می كنند. 

 

البته احتمالا غیر از دادن بلیت، موارد دیگری را هم می‌توان پیدا كرد كه نشان‌دهنده شخصیت شما باشد، مواردی از قبیل اینكه وقتی به دیگران می‌رسید چگونه رفتار می‌كنید، یا موقع عصبانیت چه‌ طور واكنش نشان می‌دهید، یا مثلا وقتی كسی به شما محبت می‌كند، از رفتار او چه برداشتی می‌كنید و چگونه به آن پاسخ می‌دهید، همگی با نوع شخصیت شما ارتباط دارد.
پس به عبارت دیگر می‌توان گفت كه شخصیت ما مجموعه‌ای از افكار، احساسات، هیجانات، رفتارها و واكنش‌ها است كه از نوجوانی و جوانی در ما شكل می‌گیرد و تاثیرات آن بر تمام جنبه‌های زندگی سایه می‌افكند و در طول زندگی‌مان تقریبا الگوی ثابتی دارد. اما شخصیت سالم واقعا چگونه است، چه خصوصیاتی دارد یا باید چه كیفیتی

داشته باشد؟ برای پاسخ به این سوال لازم است دوباره به تعریف شخصیت در بالا نگاهی بیندازیم و به چند نكته دقت كنیم:


1- فراگیر بودن و تاثیرگذاری بر جنبه‌های مختلف زندگی، از شرایط اصلی شخصیت است، به این معنا كه شخصیت یک فرد تقریبا بر همه برخوردها و شرایط زندگی او تاثیرگذار است.

2- ثبات نسبی این خصوصیات در طول زندگی است، به این صورت كه پس از شكل‌گیری در اوایل جوانی، ادامه می‌یابند و با گذشت سال ها تفاوت كمی می‌كنند. به همین علت است كه نمی‌توان انتظار داشت افراد پس از ازدواج، زیاد تغییر كنند.

3- شخصیت هم شامل افكار، عقاید و برداشت‌های فرد است و هم شامل هیجانات، عواطف و احساسات و هم توانایی كنترل و مدیریت این هیجانات و احساسات.

افراد دارای شخصیت سالم حتی در شرایطی كه برای شان مطلوب نیست می‌توانند خود را كنترل كنند و از خود انعطاف نشان دهند.
4- رفتار و برخوردهای ما در شرایط گوناگون نیز بخش مهمی از شخصیت‌مان را تشكیل می‌دهند.

پس شخصیت من را در صورتی می‌توان سالم دانست كه صفات اخلاقی‌ام باعث شود تا بتوانم روابط مناسب و پایداری با بیشتر افراد برقرار نمایم، بتوانم هیجانات و احساسات شدید و ناگهانی خود را كنترل كنم یا آنها را به شكلی جامعه‌پسند بروز دهم و رفتارم با هنجارهای جامعه‌ای كه در آن زندگی می‌كنم تفاوت اساسی نداشته باشد، یا به عبارت دیگر بتوانم به شكل مناسبی خودم را با این هنجارها وفق بدهم. افراد دارای شخصیت سالم حتی در شرایطی كه برایشان دلخواه نیست می‌توانند خود را كنترل كنند و از خود انعطاف نشان دهند یا برای تغییر شرایط محیطی، اقدامات لازم را انجام دهند.

خوب، اگر شما هم مثل من همه این خصوصیات را ندارید، لازم نیست خیلی نگران یا از خود ناامید شوید. اگر حتی تعدادی از این خصوصیات را داشته باشید، به احتمال زیاد شما اختلال شخصیت ندارید!

 انواع شخصیت های نا سالم و خصوصیات آنها

شخصیت وسواسی كمال گرایی ,عدم توانایی در تصمیم گیری,انجام رفتارها بر اساس یك سری قوانین,ترس از اشتباه كردن ,عوامل ضعیف 
 
 شخصیت خود شیفته:

خود مهم بینی شدید,تحسلات زیاد,خودنمای,جلب توجه دیگران,مختل بودن روابط بین فردی,استثمار دیگران.

شخصیت منفعل – پرخاشگر:

مقاومت  در برابر انبظارات جامعه,بی كفایتی در فعالیتهای شغلی یا اجتماعی به صورت لجبازی,كم كار تنبلی,و عدم اعتماد به نفس,پرخاشگری و....

شخصیت پارانوئید:

بدبینی  و سوءظن,پرخاشگری,بی اعتمادی به دیگران روابط خشك و رسمی روابط اجتماعی ضعیف,كینه ورزی احساس تهدید از جانب دیگران و حالت تدافعی.

شخصیت اسكیزوئید:

بی  تفاوت نسبت به دیگران,بی علاقه,گوشه گیری ,سرد,افسرده ,عدم ابراز هیجانات ,خجالتی ,خرافاتی.

شخصیت وابسته:

افرادی  مطیع,توافق پذیر,اعتماد به نفس پایین,فاقد قدرت تصمیم گیری,ترس از رهاشدن,غیرفعال,قهركننده,تأخیر در كارها,سلطه پذیری و.....

شخصیت دوری گزین:

هراس,اظطراب ,احساس بی كفایتی ,دوری از موفقیت اجتماعی ,حساسیت به انتقادها ,احساس خجالت شدید.

شخصیت ضد اجتماعی:

خود پسندی ,تحریك پذیر,بی نظم و قاعده,بی عاطفه,بی پروا ,قانونگریزی ,عدم توانایی در ایجاد رابطه گرم و صمیمی با دیگران,پرخاشگری ,سركشی وغیره.....

شخصیت نمایشی:

رفتار های جلب توجه كننده,هیجانات سطحی:خلق و خوی ناپایدار,اغراق در مسایل خود,رفتار های تحریك آمیز,  زود رنج ,وابسته ,فاقد بلوغ فكری و....

شخصیت اسكیزو تاریپال:

رفتارهای  عجیب وغریب ,تفكرسخرآمیز,تحریف واقعیت,افكارخرافی,سوءظن,عواطف نامتناسب,اظطراب اجتماعی,رفتار یا ظاهر غیر عادی,عقاید انتساب,حرف زدن با خود.

شخصیت فردی:

ناپایداری خلق و خو,روابط بین فردی,تصور ار خود ضعیف,مضطرب و تحریك پذیر,پرخاشگری.
 


راههای رسیدن به شخصیت سالم عبارتند از از دیدگاه اسلام :

مثبت اندیش باشیم : در  قرآن سوره حجرات می فرماید: از  بدگمانی نسبت به افراد  و قضاوت از روی  گمان پرهیز كنید كه بعضی گمان ها گناه است. سوءظن به افراد جامعه  كار بدی است  و زندگی را فلج  ونابود می كند اگر  زن به شوهر یا شوهر به زن بدگمان باشد زندگی  جهنم می شود اگر  افراد به یك دیگر سوءظن داشته باشنداعتماد  و هم دلی از بین  میرود و آرامش  خاطر جایش را به اظطراب و دلهره و نگرانی می دهد و انسان  را دگیر گناه و غیبت و تهمت وی سازد.

خوش گمانی,غصه را كاهش می دهد انسان را از گرفتار شدن در دام گناه نجات می دهد (غررالحكم ص 68) عقل نیز حكم می كند  كه انسان تا دلیل بربدی ندیده و اطمینان پیدا نكرده  گمان بد نبرد و بی دلیل دوستی را مكدر و گناه خود را بسیار  نسازد.

گمان  ,انسان ترازوی سنجش عقل اوست  (غررالحكم ص72)

مثبت  اندیشی از دیدگاه حضرت علی(ع)

شایسته  نیست سخنی كه از دهان كسی خارج شد گمان بد ببری,چرا كه برای آن برداشت نیكویی نیز می توان داشت  (حكمت ص36)

انعطاف  پذیر باش تا نشكنی: انعطاق  پذیر باش تا نشكنی,خم شو تا قد راست كنی,خالی باش تا رای پر شدن جا داشته باشی ,خراب باش تا مرمت پذیری,ثروت بیندوز تا به درد سر دچار شوی.

خردمندی كه این را بداند  و به كار بندد,برای دیگران نمونه می شود و سرمشق,بی خودنمایی نمایان خواهد شد و بی ادعا جلوه گر.بی نشان از قدرت,با نفوذاست و بی غرور وادعا از دیگران با نفوذ چون با كسی به رقابت نمی خیزد و كسی را با او سر رقابت نیست.چه درست است این پند كه«انعطاف پذیر باش تا نشكنی» آن كه نیك است و از نیك بودن خود بی خبر,درنیكی برترین است .آن كه نیكی می كند به امید نیك نامی,در نیكی كم ترین است.آن كه در نیكی برترین است بی انجام عملی,هیچ كار را نا كرده نمی گذارد. و آن كه در نیكی كمترین است ,با دخالت های خود بسیاری از كارها را ناكرده می گذارد.خیر خواهی راستین,نیكی كردن بی چشم داشت ,قضاوت كردن است,خالی از پیشداوری و بهترین آموزش ادب و اخلاق این كه با دیگران ادب ورزی و اگرادب نبینی در ترغیب بی ادبان به ادب بكوشی.آن كه در هر فرصتی برای نشان دادن فضیلت خود در تكاپوستو,فضیلتش كامل نیست.


فضیلت راستین را تكاپوی خودنمایی نیست و نیرو مند  ترین واقعی را انگیزه ای برای خود ستایی  نیست. آن  كه به پیروی از مقرارت ادب می ورزد از ادب  سود چشم دارد.و  اگر نیابد و  طلبش پا می فشارد  واین بی ادبی است.

- مسافر  كار آزموده،از  خود جای پا بجا  نمی گذارد.

- سخنران  با تجربه ، لغزش  زبان ندارد.

- حساب دار كاركشته، چوب خط نمیزند.

- درود گرماهر، در را چنان میسازد  كه به چفت و  بست نیاز نداشته  باشد و كسی باز  كردن آن را نداند

- بار بند ورزیده،بار  را چنان میبیند  كه كسی باز كردن  آن نتواند

- در یاری دیگران  بردیگران برتری  دارد

- هیچ كس را فرو  نمی گذارد

- هیچ چیز را هدر  نمی دهد و همه  چیز در حفظ و  حراست اوست

- انسان خوب پیش  از آن كه به  اصلاح ادم بد  همت گمارد علت  بد بودن را می  جوید

- كسی كه درخت  شخصیت او نرم  و بی عیب باشد،شاخ  و برگش فراوان  است

-با  یاد خدا دل را  آرام میكند امید،مونس  و رفیق آدمی(غررالحكم  ص311)

-آن  گاه كه تنها  شدی ودر جستجوی  یك تكیه گاه  مطمئن هستی بر  من توكن نما(نمل  آیه70)

- آن گاه كه نومیدی  برجانت پنجه افكند  و رها نمی شوی  به من امید وار  باش(زمر آیه 53)

-آن  گاه كه سرمست  زندگی دنیا و  مغرور به آن  شدی به یاد قیامت  باشد (فاطر آیه5)

-آن  گاه كه در پی  تعالی و كمال  هستی نیت را  پاك و الهی كن(فاطر  آیه 29و30)

-آن  گاه كه دوست  داری به آرزهایت  برسی به درگاهم  دعا كن تا اجابت  نمایم (غافر آیه  60)

-آن  گاه كه دوست  داری كسی همواره  به یادت باشد  به یاد من باش  كه من همواره  به یاد تو هستم(بقره  آیه159)

-آن  گاه كه دوست  داری با من هم  سخن شوی نماز  را به یاد من  بخوان(طه آیه 14)

-آن  گاه كه روحت  تشنه نیایش و  راز نیاز است  آهسته مرا بخوان(اعراب  آیه 57)

-آن  گاه كه شیطان  همواره در پی  وسوسه ی توست  به من پناه ببر(مومنون  آیه57)

-آن  گاه كه لغزش  هاروحت را آزوده  ساخت در توبه  به روی تو باز  است(قصص آیه67)

برای آنکه انسان کارآمدی باشید و از تمام توانایی های خود بهره گیرید ، فقط کافی است تصمیم بگیرید !                                                            

هنر كوچك سازی سختی هارا داشته باش

نخست  باید سختی هارا كوچك كرد وسپس آن هارا تحمل نمود این كار  موجب تحمل پزیری بیشتره سختی ها میشود

اصل كوچك سازی نقش مهمی در كاهش ناراحتی ها دارد.

تكنیك غرقه سازی از دید  گاه امام علی(ع)

از  چیزی كه می ترسی خود  را در آن بیانداز  زیرا اجتناب از آن سخت  تر از وارد شدن بر آن است .    (حكمت 175)

بخشی  از راه حل باشید  نه بخشی از مسئله

زندگی همه ما مملو از مشكلات،سختی  ها است تازمانی  كه قفلی هست كلیدی  هم وجود دارد.

همه ما باید بخشی از راه  كار ها برای حل مشكلات باشیم و در واقع مشكل بر مشكلات اضافه  نكینم

زمانی بخشی از راه حل  خواهیم شد كه بتوانیم  بر دور و ورخود اثر مثبت بگذاریم.

زمانی كه به عنوان یك مشاور  مراقب رفتار و  گفتار وبرخود های  مان باشیم در واقع نقش یك راه حل را برای مخاطب خود  ایفا كرده ایم.

وقتی  برای مخاطبان خود  به خصوص نوجوانان و  جوانان راه حل و  راه كارباشیم به آن ها هم آموخته ایم  كه در زندگی مشكل و مشكل ساز نشوند  تا این دنیا جهنمی  خود ساخته نشود.

حضرت  علی (ع):

بزرگ  فكر كن ،كوچك عمل  كن همین حالا  شروع كن

حفظ حرمت دیگران:

امام  علی می فرماییند:خردمند كسی را خوار نمی  كند.

هركسی دارای شخصیتی است  كه دوست دارد حفظ  شود.در آن جا كه حفظ  حرمت اشخاص لازم است  و شخص مستحق  مجازات تحقیر نیست.احانت  و تحقیر واكنشی دارد كه خوش آیند نیست حفظ حرمت اشخاص  لازم است و تحقیر  آن ها درست نیست.

حرمت  مومن تا آن حا محترم  است كه امام صادق فرمود: حرمت مومن از حرمت كعبه بابا تر است

بی  حرمتی به كعبه حرام است.ولی تحقیر  و تخریب چهره ی  مومن گناه اش بیشتر  است.

آرزوهای رویایی نداشته باش

امام  علی می فرماید:كسی  كه آرزویش دراز باشد خردمند نیست.

زندگی هر روز گستره تر و مشكلاتش افزون  تر می شود جوانانی  كه تازه پا به زندگی  گذاشته اند ذهنی پر از رویا دارند وبا  آرزوهایی كه معمولا تحقق نمی یابد زندگی  می كنند. كه این كار  نتیجه ای جز سر خوردگی و در سردی نخواهد داشت.انسان خرد  مند از اول نباید  به دنبال آرزوهای  رویایی و غیر قابل دست یابی برود كه این كار بسیار  خطر ناك است  زیرا برای رسیدن به آن ها ناچار است.از مسیر ناصحیح وارد شود.و  بی گمان دچار خطا  كاری ها

خواهد شد.

امام  علی فرمود:هر كس آرزویش بیشتر است،كار هایش زشت تر است

آرزوی دراز آخرت را از یاد  شما می برد

بندگی خداضامن سعادت

امام  علی (ع)میفرماید خرد  مند ترین مردم كسی  است كه اطاعتش از خدا وند سبحان  از همه بیشتر باشد.

كسی كه ادعای هوشمندی  و خرد مندی می كند  ولی در برابر خداوند گردن كشی میكند.در حقیقت نادانی است  در میان خرد مندان.

اطاعت ازخداوند است كه به آدمی ارزش و معنا می بخشد وگر نه اگر  اطاعت وبندگی را از انسان بگیرند او نتنها  سرسبد موجودات  نخواهد بود كه از بهایم نیز پست  تر و بی ارزش تر خواهد  شد.زیبایی آدمی به اطاعت  بندگی او از خداونداست.      (غررحكم181)

سپاس گزاری كن

امام  علی می فرماید:جادارد خردمند اهل تشكر و  سپاس گزاری باشد تاشایسته نعمت بیشتر باشد.سپاس گذاری از ولی نعمت امر طبیعی ممدوح و مورد عنایت پیشوانان دینی و عقلای عالم است.نشانه ی كمال فرد.

سپاس  گزاری موجب محبوبیت  و بهره وری بیشتر  از داشته های دیگران میگردد ودر حقیقت  امكانات دیگران نیز  مال آدمی میشود.و  امكان استفاده  از آن ها را می یابد.بنابر  این چه زیبااست  كه انسان بجای روحیه  ی طلب كاری،دارای روحیه ی تشكر و  سپاس گذاری باشد

شكایت نكردن

كسانی كه تحمل مصیبت را ندارند لب به شكایت  از خدا می گشایند و خدارا مقصر می دانند اما افراد  صبور و برد بار  كه موقعیت تلخ پیش  آمده را مهار كرده و  تحت اختیار خود  گرفته اند.

نشان  شخص صابر سه چیز  است

اول آن كه كسل نیست دوم  آن كه بیتابی نمیكند و سوم آن كه از خداوند عزوجل شكایت  نمیكند.درباره وبلاگ
سلام دوست عزیز به وبلاگ خودتون خوش امدید . تو این وبلاگ هر چی بخواهید پیدا میشه . فقط خوب بگردید.
Iranbloglist.comوبلاگ برتر را انتخاب کنید.
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
دوست عزیز نظرت راجب وبلاگ چیه
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه

 

گالری عکس
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

قالب وبلاگ

پیامک عاشقانه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات